Jason Fram named U SPORTS Defenceman of the Year

    Fram, Luke Philp, and Steven Owre also named U SPORTS All-Canadians

    By Connor Hood on March 14, 2018

    FREDERICTON - Sophomore University of Alberta Golden Bear Jason Fram was named the 2018 U SPORTS Men's Hockey Defenceman of the Year Wednesday night, as the countries major award winners and All-Canadian's were celebrated at the All-Canadian Gala.

    Fram, a second-year arts student, finished third in conference scoring among defenceman with 23 points in 28 games (9 G, 14 A). His plus-25 rating was the best in Canada West and third in the nation, as he played a pivotal role in Alberta’s first-place finish during the regular season.

    Fram played more than 300 games in the WHL before joining the Bears, completing his entire junior career with the Spokane Chiefs, where he accumulated 187 regular season points.

    “I really like how Jason's game has evolved over the course of this season. He has become a very well rounded defenceman who plays in every key situation for us,” said Alberta head coach Serge Lajoie. “He has excellent poise with the puck and his decisions on transition are high level. It is great for Jason to be recognized for the excellent season he is having.”

    Both Fram and fellow Golden Bear Luke Philp were also named U SPORTS First Team All-Canadians, representing the only players from Canada West on the first team. Bears rookie Steven Owre was also named to the U SPORTS All-Rookie Team, after leading Canada West with 17 goals in 28 games, winning the conference's Rookie of the Year Award. 

    Philp was also a nominee for U SPORTS Player of the Year, after leading Canada West with 40 points in 28 games, and being named the Canada West Player of the Year. 

    The No. 2 Golden Bears will begin their quest for a 16th University Cup title on Friday, as they take on the No. 7 Acadia Axemen in the national quarter-final. 

    U SPORTS MAJOR AWARDS & ALL-CANADIANS

    DEFENCEMAN OF THE YEAR: Jason Fram, Alberta

    Nominees

    OUA: Alex Basso, Ryerson 
    AUS: Jagger Dirk, StFX

    SENATOR JOSEPH A. SULLIVAN TROPHY (Player of the Year): Anthony Beauregard, Concordia

    Nominees

    CW: Luke Philp, Alberta
    AUS: Chase Marchand, StFX

    CLARE DRAKE AWARD (Rookie of the Year): Kris Bennett, UNB

    Nominees
    CW: Steven Owre, Alberta

    OUA: Riley Brandt, RMC

    GOALTENDER OF THE YEAR: Chase Marchand, StFX

    Nominees
    CW: Jordon Cooke, Saskatchewan
    OUA: Clint Windsor, Brock

    R.W. PUGH FAIR PLAY AWARD (Most Sportsmanlike Player): Randy Gazzola, UNB

    Nominees
    CW: Josh Roach, Saskatchewan
    OUA: Spencer Abraham, Queen’s

    FATHER GEORGE KEHOE MEMORIAL AWARD (Coach of the Year): Kelly Nobes, McGill

    Nominees
    CW: Sven Butenschön, UBC
    AUS: Brad Peddle, StFX

    DR. RANDY GREGG AWARD (Student-Athlete Community Service): Kendall McFaull, Saskatchewan

    Nominees
    OUA: Nathan Chiarlitti, McGill
    AUS: Randy Gazzola, UNB

    U SPORTS ALL-CANADIANS

    FIRST TEAM 

    Pos./ First Name/ Last Name/ School/ Eligibility/ Hometown/ Program

    F/ Anthony Beauregard/ Concordia/ 2/ St. Damase, Que./ Arts & Science
    F/ Hunter Garlent/ Saint Mary's/ 2/ Thorold, Ont./ Commerce
    F/ Luke Philp/ Alberta/ 2/ Canmore, Alta./ Native Studies
    D/ Jason Fram/ Alberta/ 2/ Delta, B.C./ Arts

    D/ Jagger Dirk/ StFX/ 4/ Penticton, B.C./ Business Administration
    G/ Chase Marchand/ StFX/ 2/ Halifax, N.S./ Arts

    SECOND TEAM

    Pos./ First Name/ Last Name/ School/ Eligibility/ Hometown/ Program

    F/ Stephen Harper/ Acadia/ 2/ Burlington, Ont./ Business
    F/ Matt Mistele/ Ryerson/ 2/ Whitby, Ont./ Business Management
    F/ Josh Roach/ Saskatchewan/ 5/ Saskatoon, Sask./ Education
    D/ Alex Basso/ Ryerson/ 4/ Toronto, Ont./ Business Management
    D/ Spencer Abraham/ Queen's/ 4/ Campbellville, Ont./ Law
    G/ Jordon Cooke/ Saskatchewan/ 4/ Leduc, Alta./ Arts & Science

    ALL-ROOKIE TEAM

    Pos./ First Name/ Last Name/ School/ Eligibility/ Hometown/ Program

    F/ Kris Bennett/ UNB/ 1/ Brampton, Ont./ Undeclared 
    F/ Steven Owre/ Alberta/ 1/ Rocklin, Calif./ Native Studies
    F/ Riley Brandt/ RMC/ 1/ Trail, B.C./ Aboriginal Leadership Opportunity Year
    D/ Carl Neill/ Concordia/ 1/ Lachute, Que./ Arts
    D/ Dylan DiPerna/ Saint Mary's/ 1/ Nobleton, Ont./ Business
    G/ Jordan Papirny/ Calgary/ 1/ Edmonton, Alta./ Arts