Philp and Fram earn U SPORTS major awards

    Philp named U SPORTS Player of the Year, Fram wins second-straight Defenceman of the Year Award

    By Matt Gutsch on March 13, 2019

    LETHBRIDGE, Alta. - The Golden Bears hockey team picked up a pair of U SPORTS major awards, as well as other national recognition at the 2019 men’s hockey awards gala, Wednesday night in Lethbridge.

    Third-year forward Luke Philp won the Senator Joseph A. Sullivan award as the Player of the Year, while Jason Fram, also in his third year, took home the Defenceman of the Year award. Both were also named U SPORTS first team all-Canadians as well.

    Grayson Pawlenchuk was also honoured at the awards gala on Wednesday night, when the first year Golden Bear was named to the 2019 national all-rookie team.

    SENATOR JOSEPH A. SULLIVAN TROPHY (Player of the Year): Luke Philip, Alberta

    Philp, who has been generating pro hockey buzz this season, registered 45 points (21 goals, 24 assists) in 24 games this season, becoming the first Canada West player to post consecutive 40+ point seasons since 2011 when Bears’ alumnus Chad Klassen accomplished it.

    Of Philp's 45 points, 25 came even strength, 17 on the power play, and three while short handed. Through 78 career Canada West regular season games, the Canmore native has 103 points (42G-61A) for Alberta. This season he helped the No. 1 ranked Bears to a Canada West championship, and will lead the charge as Alberta sets out to to defend its national title.

    “It's pretty humbling and big honour for me," said the UAlberta business student. "There are a lot of really good players in Canada West, and across the country, so to get that recognition is pretty cool.”

    "Luke is an excellent leader on our team and a clutch performer,” noted head coach Ian Herbers. “He has produced in all situations, and been the most reliable and consistent player in the conference this season.”

    Philp becomes the seventh member of the Bears hockey program to win the Senator Joseph A. Sullivan award, but the first since Russ Hewson claimed the hardware in 2000-01. He’s also the first winner from the Canada West conference since Lethbridge’s Jay Langager won it in 2006-07.

    "There is no way I could have done it without being a part of the team I am on, and having the kind of players that we do, which helps me elevate my game," added Philp. 

    DEFENCEMAN OF THE YEAR: Jason Fram, Alberta

    Fram, meanwhile, collected his second consecutive national Defenceman of the Year award on Wednesday night. The 6-foot 191-pound South Delta, B.C. product posted 30 points (9 goals, 21 assists) from the blueline this season, playing in all 28 games for the U of A. He was the first Canada West defenceman to record a 30-point season since 2013-14, when Calgary's Giffen Nyren and Alberta's Jordan Rowley both recorded 30 points.

    “It's a tremendous honour to win this award two years in-a-row," said Fram, who previously played with the Spokane Chiefs. "Obviously this award recognizes one person's accomplishments, but winning an award like this definitely speaks volumes about the guys on the team and how those guys and this team can help one person succeed."

    Golden Bears’ blueliners have now won the award three times since the award was created nine years ago.

    ALL-ROOKIE

    Pawlenchuk, winner of the Canada West Rookie of the Year award this season, was named to the U SPORTS all-rookie team.

    The former captain of the Red Deer Rebels notched 22 points in his first 28 U SPORTS games, including 13 goals which was fourth highest in Canada West and tops among conference rookies.

    For the complete list of 2019 U SPORTS men’s hockey award winners and all-Canadians, click here.

    2019 U SPORTS MEN'S HOCKEY ALL-CANADIANS

    First Team

     

    Pos.

    First Name

    Last Name

    School

    Elig.

    Hometown

    Program

    D

    Jason

    Fram

    Alberta

    3

    Delta, B.C.

    Business

    D

    Alex

    Basso

    Ryerson

    5

    Toronto, Ont.

    Business Admin.

    F

    Luke

    Philp

    Alberta

    3

    Canmore, B.C.

    Business

    F

    Christopher

    Clapperton

    UNB

    3

    Cap d'Espoir, Que.

    Business Admin.

    F

    Matt

    Mistele

    Ryerson

    3

    Whitby, Ont.

    Criminology

    G

    Taran

    Kozun

    Saskatchewan

    2

    Nipawin, Sask.

    Arts & Sciences


    Second Team

    Pos.

    First Name

    Last Name

    School

    Elig.

    Hometown

    Program

    D

    Nick

    Welsh

    Saint Mary's

    1

    Halifax, N.S.

    Commerce

    D

    Jesse

    Forsberg

    Saskatchewan

    5

    Waldheim, Sask.

    Agriculture

    F

    Hunter

    Garlent

    Saint Mary's

    3

    Thorold, Ont.

    Commerce

    F

    Slater

    Doggett

    Queen's

    4

    Oakville, Ont.

    Applied Economics

    F

    Riley

    Sheen

    Calgary

    3

    Edmonton, Alta.

    Arts

    G

    Étienne

    Montpetit

    Moncton

    1

    Valleyfield, Que.

    Civil Engineering


    All-Rookie Team

     

    Pos.

    First Name

    Last Name

    School

    Hometown

    Program

    D

    Nick

    Welsh

    Saint Mary's

    Halifax, N.S.

    Commerce

    D

    Connor

    Walters

    Brock

    Welland, Ont

    General Arts

    F

    Matthew

    Boucher

    UNB

    Los Angeles, Calif.

    Non-declared

    F

    Grayson

    Pawlenchuk

    Alberta

    Edmonton, Alta.

    Native Studies

    F

    Hugo

    Roy

    Concordia

    Cookshire, Que.

    Finance

    G

    Étienne

    Montpetit

    Moncton

    Valleyfield, Que.

    Civil Engineering