Track and Field

Track and Field Team History

 

Alberta/Men’s Track & Field

 

 

Alberta

Winner

Season

Coach

CW

U SPORTS

Season

U SPORTS

1972-73

Brian McCalder

3

*

UBC

*

1973-74

Brian McCalder

3

*

Saskatchewan

*

1974-75

Gary Ness

3

*

UBC

*

1975-76

Gabor Simonyi

2

*

Saskatchewan

*

1976-77

Gabor Simonyi

2

*

Saskatchewan

*

1977-78

Gabor Simonyi

1

*

ALBERTA

*

1978-79

Gabor Simonyi

1

*

ALBERTA

*

1979-80

Gabor Simonyi

1

*

ALBERTA

*

1980-81

Gabor Simonyi

2

2

Saskatchewan

Toronto

1981-82

Gabor Simonyi

1

2

ALBERTA

Toronto

1982-83

Gabor Simonyi

4

6

UBC

York

1983-84

Gabor Simonyi

3

6

UBC

York

1984-85

Al Weicker

4

7

UBC

Toronto

1985-86

Al Weicker

3

4

UBC

Toronto

1986-87

Al Weicker

2

7

Saskatchewan

Saskatchewan

1987-88

Alberta Did Not Compete

Manitoba

Manitoba

1988-89

Ted King

6

16

Manitoba

Manitoba

1989-90

Ted King

5

14

UBC

Man./Toronto

1990-91

Ted King

4

5

Manitoba

Windsor

1991-92

Marek Glowacki

2

4

Manitoba

Windsor

1992-93

Marek Glowacki

1

2

ALBERTA

Windsor

1993-94

Marek Glowacki

2

3

Manitoba

Manitoba

1994-95

Marek Glowacki

5

11

Manitoba

Manitoba

1995-96

Marek Glowacki

3

3

Manitoba

Manitoba

1996-97

Marek Glowacki

5

10

Saskatchewan

Sherbrooke

1997-98

Marek Glowacki

3

10

Saskatchewan

Sherbrooke

1998-99

Marek Glowacki

2

t11

Calgary

Sherbrooke

1999-00

Marek Glowacki

2

3

Saskatchewan

Sherbrooke

2000-01

Marek Glowacki

-

1

Saskatchewan

ALBERTA

2001-02

Marek Glowacki

2

3

Saskatchewan

Saskatchewan

2002-03

Jim Slepica

2

6

Saskatchewan

Windsor

2003-04

Georgette Reed

3

8

Saskatchewan

Windsor

2004-05

Georgette Reed

2

5

Saskatchewan

Saskatchewan

2005-06

Georgette Reed

1

3

ALBERTA

Windsor

2006-07

Georgette Reed

4

5

Saskatchewan

Sherbrooke

2007-08

Georgette Reed

5

6

Manitoba

Guelph

2008-09

Georgette Reed

6

19

Manitoba

Windsor

2009-10

Georgette Reed

5

18

Regina

Guelph

2010-11

Georgette Reed

3

6

Regina

Windsor

2011-12

Georgette Reed

6

13

Calgary

Western

2012-13

Wes Moerman

7

14

Saskatchewan

Guelph

2013-14

Wes Moerman

8

18

Regina

York

2014-15

Wes Moerman

7

16

Calgary

Windsor

2015-16

Wes Moerman

2

11

Saskatchewan

Windsor

2016-17

Wes Moerman

2

6

Trinity Western

Guelph

*no U SPORTS championship

 

Cumulative BTF Team Totals (1972/73 to 2016/17)

Conference Placing (#1-2-3): 6-13-9

U SPORTS Placing (#1-2-3): 1-3-5


 

Alberta/Women’s Track & Field

 

 

Alberta

Winner

Season

Coach

CW

U SPORTS

CW

U SPORTS

1972-73

Brian McCalder

2

*

UBC

*

1973-74

Brian McCalder

4

*

UBC

*

1974-75

Gary Ness

3

*

Saskatchewan

*

1975-76

Gabor Simonyi

3

*

UBC

*

1976-77

Gabor Simonyi

4

*

Saskatchewan

*

1977-78

Gabor Simonyi

2

*

UBC

*

1978-79

Gabor Simonyi

1

*

ALBERTA

*

1979-80

Gabor Simonyi

2

*

Saskatchewan

*

1980-81

Gabor Simonyi

1

8

ALBERTA

Western

1981-82

Gabor Simonyi

2

3

Saskatchewan

Western

1982-83

Gabor Simonyi

1

3

ALBERTA

Western

1983-84

Gabor Simonyi

2

14

Saskatchewan

York

1984-85

Al Weicker

2

1

Saskatchewan

ALBERTA

1985-86

Al Weicker

2

3

Saskatchewan

Saskatchewan

1986-87

Al Weicker

3

3

Calgary

Calgary

1987-88

Alberta Did Not Compete

Saskatchewan

York

1988-89

Ted King

4

11

Calgary

Toronto

1989-90

Ted King

5

9

Manitoba

York

1990-91

Ted King

4

9

Calgary

Calgary

1991-92

Marek Glowacki

6

16

Manitoba

Windsor

1992-93

Marek Glowacki

5

13

Calgary

Windsor

1993-94

Marek Glowacki

4

8

UBC

Windsor

1994-95

Marek Glowacki

5

13

Manitoba

Windsor

1995-96

Marek Glowacki

4

7

Manitoba

Windsor

1996-97

Marek Glowacki

3

11

Saskatchewan

Toronto

1997-98

Marek Glowacki

2

7

Saskatchewan

Toronto

1998-99

Marek Glowacki

2

4t

Saskatchewan

Windsor

1999-00

Marek Glowacki

3

14

Saskatchewan

Saskatchewan

2000-01

Marek Glowacki

-

-

Saskatchewan

Saskatchewan

2001-02

Marek Glowacki

4

10

Calgary

Western Ontario

2002-03

Jim Slepica

3

9

Saskatchewan

Saskatchewan

2003-04

Georgette Reed

3

6

Saskatchewan

Saskatchewan

2004-05

Georgette Reed

4

8

Calgary

Saskatchewan

2005-06

Georgette Reed

3

5

Calgary

Windsor

2006-07

Georgette Reed

2

7

Calgary

Calgary

2007-08

Georgette Reed

3

6

Calgary

Guelph

2008-09

Georgette Reed

4

11

Saskatchewan

Windsor

2009-10

Georgette Reed

2

9

Saskatchewan

Windsor

2010-11

Georgette Reed

2

4

Calgary

Windsor

2011-12

Georgette Reed

3

7

Saskatchewan

Windsor

2012-13

Wes Moerman

4

8

Calgary

Calgary

2013-14

Wes Moerman

5

11

Trinity Western

Guelph

2014-15

Wes Moerman

4

9

Trinity Western

Toronto

2015-16

Wes Moerman

1

4

ALBERTA

Toronto

2016-17

Wes Moerman

1

4

ALBERTA

Toronto

*no U SPORTS championship

 

Cumulative PTF Team Totals (1972/73 to 2016/17)

Conference Placing (#1-2-3): 5-12-10

U SPORTS Placing (#1-2-3): 1-0-4

  

Gabor Simonyi Trophy

(Pandas/Golden Bears T&F Field Events Outstanding Contributor)

 

Born and raised in Hungary, Simonyi excelled in athletics, especially as a jumper, from a young age. He emigrated to the UK and eventually Iceland, heading up the National Team at each stop before moving to Canada, where he became a high school teacher and athletic coach in North Battleford, SK. He was named Golden Bears and Pandas Head Coach in the summer of 1975 and held the position for nine years, retiring after the 1983-84 season. Soon after retirement he donated the Field Events trophy while remaining involved in the local athletic community. He retired to B.C., where he passed away early in the new millennium.

 

Year

Name

Year

Name

1985-86

Danny Lanovaz

2001-02

Darren Peters

1986-87

Nancy Gillis

2002-03

Jesse Smith

1987-88

no team

2003-04

Jamie Johnson

1988-89

Jane Cox

2004-05

Jenilee Way

1989-90

Jane Cox

2005-06

Matt Doherty

1990-91

Oral O’Gilvie

2006-07

Matt Doherty

1991-92

Oral O’Gilvie

2007-08

Matt Doherty

1992-93

Jonathan Moyle

2008-09

Amanda Schneck

1993-94

Ran Huget

2009-10

Lindsey Bergevin

1994-95

Cory Choma

2010-11

Stephen McPhee

1995-96

Ran Huget

2011-12

Smith Wright

1996-97

John Kistenkas

2012-13

Courtney Wilkes

1997-98

Murray Heber

2013-14

Nathan Filipek

1998-99

Jason Woycheshyn

2014-15

Nathan Filipek

1999-00

Grant Chapman/Murray Heber

2015-16

Paige Ridout

2000-01

Murray Heber

2016-17

Paige Ridout

 

Lies Vanderstam Trophy

(Pandas Track & Field MVP)

 

Lies Vanderstam was an active Alberta track and field athlete who previously competed for the Dutch at the 1936 Olympics. Vanderstam subsequently came to Canada, where she lived in Calgary. She continued to be very involved in track and field, and was even scheduled to be an Olympic official, but passed away before the event. Vanderstam’s daughter, Liz McBlain, was a prominent University of Alberta athlete who was inducted to the Wall of Fame on April 9, 1999, and donated the trophy the Pandas MVP trophy that honours her Mother’s memory.

 

Year

Name

Year

Name

1974-75

Debbie Ryan

1996-97

Pamela Posein

1975-76

Sue Farley

1997-98

Jennifer Koelbl

1976-77

Sue Farley

1998-99

Sintra Lewis

1977-78

Becky Sjare/Margo Howe

1999-00

Sintra Lewis

1978-79

Sue Bell

2000-01

Jenny Danilowich

1979-80

Margaret Howe

2001-02

Laurel Sharun

1980-81

Janet Shulha

2002-03

Lindsay McMaster

1981-82

 

2003-04

Elaine Hua

1982-83

Nancy Gillis/Mary Burzminski

2004-05

Jenilee Way

1983-84

Carmella Hunka

2005-06

Carrah Bouma

1984-85

Mary Burzminski

2006-07

Janelle Khan

1985-86

Nancy Gillis

2007-08

Jenilee Way

1986-87

Noella Lee Pong

2008-09

Lindsey Bergevin

1987-88

 

2009-10

Amanda Schneck

1988-89

Carmelle Hunka

2010-11

Amanda Schneck

1989-90

Carmelle Hunka

2011-12

Lindsey Bergevin/Kathryn McCaffrey

1990-91

Jane Cox

2012-13

Katrina Martin

1991-92

Tara Parker

2013-14

Courtney Wilkes

1992-93

Rosemary Ball

2014-15

Leah Walkeden

1993-94

Esther Medema

2015-16

Ashley Whiteman

1994-95

Esther Medema

2016-17

Nicole Soderberg

1995-96

Esther Medema

 

 

 


 

Outstanding Contribution Trophy

(Golden Bears Track & Field MVP)

 

Year

Name

Year

Name

1974-75

Damien Gynane

1996-97

Kevin Olson

1975-76

Darrell Menard

1997-98

Kevin Olson

1976-77

Simon Brane/Gerry Swan

1998-99

Murray Heber

1977-78

 

1999-00

Murray Heber/Grant Chapman

1978-79

Gerry Swan

2000-01

Murray Heber

1979-80

Brian McFadden

2001-02

Grant Chapman

1980-81

Ian Newhouse

2002-03

Grant Chapman

1981-82

Ian Newhouse

2003-04

Rob Fisher

1982-83

David Alton/Vlad Dzavik

2004-05

Neville Wright

1983-84

Danny Lanovaz

2005-06

Matt Doherty

1984-85

Brian Monaghan

2006-07

Eric Leydon

1985-86

Danny Lanovaz

2007-08

Marcus Cunningham

1986-87

Angus McDonald

2008-09

Darren McDonald

1987-88

Jason Chamney

2009-10

Jaden Ostapowich

1988-89

Jason Chamney

2010-11

Jaden Ostapowich

1989-90

Jason Chamney

2011-12

Stephen McPhee

1990-91

Oral Ogilvie

2012-13

Ben Williams

1991-92

Rob Swartz

2013-14

Stephen McPhee

1992-93

Rob Swartz

2014-15

Matt Van Mulligen

1993-94

Ran Huget

2015-16

Nathan Filipek

1994-95

Darcy Molstad

2016-17

Spencer Allen

1995-96

Rohan Neil