• Saturday, March 9, 2019
  • 10:00 AM
  • Winnipeg, UofM - James Daly Fieldhouse

Alberta adds three more medals at Track Nationals

Bears finish 5th, Pandas 11th at U SPORTS Championship

By Manitoba Sports Information on March 9, 2019

WINNIPEG (U SPORTS) - For the second year in a row, the Guelph Gryphons stood atop both the men’s (123 points) and women’s (139 points) standings, capping off a stellar 2019 U SPORTS Track and Field Championships Presented by Beynon Sports, at the James Daly Fieldhouse in Winnipeg.

The Alberta Golden Bears added two more medals on Saturday, as Spencer Allen added to his stellar career with a silver in the pole vault. The Bears 4x400m relay also added a silver medal, en route to a team finish of 5th. 

The Pandas placed 11th on the women's side, adding a bronze in the 4x200m relay. 

Daniel Harper and Philip Osei – who have both been on Canadian national teams in the past – continued their strong weekends for Guelph on the men’s side, helping to break the U SPORTS record in the 4x400-metre relay with a time of 3:11.67. Harper was also part of the gold medal-winning 4x200-metre relay team on Day 2, along with securing a bronze in the 300-metre run. Osei was just as strong with a silver in the 300-metre run.

Guelph head coach Dave Scott-Thomas swept the Fox 40 Coach of the Year honours, but made sure to bring his entire coaching staff to the podium for the awards.

Earning the George Gemer Award for Male Athlete of the Meet was York’s Pierce Lepage. The 2018 silver medallist in the decathlon at the Commonwealth Games brought home a gold medal in the 60-metre hurdles on Day 2 with a time of 7.83 seconds. He also captured a bronze medal in high jump on Friday with a leap of 2.09 metres and was a key member of the Lions’ silver medal-winning 4x200-metre relay team on Day 3.

Rounding out the top three on the men’s side were Toronto with 72 points and Manitoba with 60.5. The silver and bronze on the women’s side went to Saskatchewan with 99 points and Western with 57.

TEAM STANDINGS

Men

1. Guelph (123)

2. Toronto (72)

3. Manitoba (60.5)

4. Western (53)

5. Alberta (43)

6. York (39.5)

7. Laval (34)

8. Saskatchewan (31)

9. Windsor (29)

T10. Waterloo (23)

T10. Dalhousie (23)

12. Trinity Western (20)

13. Sherbrooke (18.5)

14. Montréal (18)

15. Calgary (16.5)

16. Regina (15)

17. Ottawa (10)

18. Lethbridge (9)

19. McGill (6)

T20. McMaster (5)

T20. Saint Mary’s (5)

T22. Moncton (3)

T22. UNB (3)

24. StFX (2

Women

1. Guelph (139)

2. Saskatchewan (99)

3. Western (57)

4. Laval (46)

5. Toronto (43)

6. Calgary (36)

7. Sherbrooke (35)

8. York (29)

9. Manitoba (25)

10. Lethbridge (24)

T11. Windsor (20)

T11. Alberta (20)

13. Trinity Western (18)

14. Ottawa (17)

15. McGill (14)

16. Regina (12)

17. Montréal (9)

T18. Dalhousie (8)

T18. UPEI (8)

20. UNB (2)

21. Lakehead (1)

 

INDIVIDUAL MEDALLISTS

 

Women’s Triple Jump

1. Lauren (Abby) Woods, McGill (12.46m)

2. Mowalola Adeleye, Trinity Western (12.13m)

3. Laura Amoi, Toronto (12.02m)

 

Men’s Pole Vault

1. Brennan Seguin, Guelph (5.00m)

2. Spencer Allen, Alberta (4.95m)

3. Dan Gleason, Western (4.90m)

 

Women’s 600 Metre Run

1. Julianne Labach, Saskatchewan (1:28.70)

2. Olivia Romaniw, Guelph (1:29.04)

3. Jenna Smith, Guelph (1:29.31)

 

Men’s 600 Metre Run

1. Stephen Evans, Ottawa (1:19.44)

2. Miguel Morrison, Manitoba (1:19.64)

3. Jack Berkshire, Toronto (1:19.90)

 

Men’s Shot Put

1. Mark Bujnowski, Guelph (18.17m)

2. Simon Beaulieu, Laval (16.41m)

3. Brennan Degenhardt, Saskatchewan (16.35m)

 

Women’s 4x200 Metre Relay
1. Guelph (1:36.46)* U SPORTS Record

2. Saskatchewan (1:37.88)

3. Manitoba (1:38.89)

 

Men’s 4x200 Metre Relay

1. Guelph (1:26.14)

2. York (1:27.26)

3. Alberta (1:27.50)

 

Women’s High Jump

1. Maude Croteau-Vaillancou, Sherbrooke (1.74m)

2. Emily Branderhorst, Toronto (1.74m)

3. Joely Welburn, Regina (1.71m)

 

Men’s Triple Jump

1. Femi Akinduro, Toronto (14.73m)

2. Angelo Bortolin, Windsor (14.62m)

3. Scott Billings, Western (14.52m)

 

Women’s 1500 Metre Run

1. Jenna Westaway, Guelph (4:18.17)

2. Courtney Hufsmith, Saskatchewan (4:18.66)

3. Aurélie Dubé-Lavoie, Laval (4:22.32)

 

Men’s 1500 Metre Run

1. Jack Sheffar, Western (3:50.76)

2. Jean-Simon Desgagnés, Laval (3:51.13)

3. Kevin Robertson, Montréal (3:51.96)

 

Women’s 4x400 Metre Relay

1. Guelph (3:40.08)* U SPORTS Record

2. Saskatchewan (3:45.56)

3. Calgary (3:47.09)

 

Men’s 4x400 Metre Relay

1. Guelph (3:11.67)

2. Alberta (3:15.67)

3. Toronto (3:17.18)

INDIVIDUAL HONOURS

Men

George Gemer Award (Athlete of the Meet): Pierce Lepage, York

Bob Boucher Award (Fox 40 Coach of the Year): Dave Scott-Thomas, Guelph

Women

Athlete of the Meet: Jenna Westaway, Guelph

Sue Wise Award (Fox 40 Coach of the Year): Dave Scott-Thomas, Guelph