• Friday, March 8, 2019
  • 10:00 AM
  • Winnipeg, UofM - James Daly Fieldhouse

Cole shatters 300m record, wins third-straight gold

Austin Cole sets new U SPORTS and U23 record with time of 32.89 in the 300m dash

By Manitoba Sports Information on March 9, 2019

WINNIPEG (U SPORTS) - Twelve combined top-three finishes helped the Guelph Gryphons vault well ahead of the field in both the men’s (76 points) and women’s standings (81 points) on Day 2 of the U SPORTS Track and Field Championships, Presented by Beynon Sports. 

While the Gryphons had a stellar day, there were also a number of other amazing showings on Friday, most notably from Austin Cole of Alberta. His time of 32.89 in the 300 metres set a new U SPORTS and U23 Canadian record and also earned him his third straight national title in the event.

“It was crazy,” Cole said shortly after taking the podium. “I knew it was going to come down to (Osei, Harper and I). All year I’ve been thinking about this race so I knew it was going to be a hard performance. I just put it all on the track and I couldn’t be happier.”

Another record-breaking showing came courtesy of Brittany Crew from York. The 2016 Olympian added a gold in shot put with a U SPORTS-best throw of 17.56 – well ahead of her old personal best of 16.96. It’s her second medal of the meet after a gold in the weight throw the day before. 

The Manitoba Bisons also had a strong showing on their home track and field, securing two gold medals, one from fifth-year Alhaji Mansaray in the high jump, as well as another from their men’s 4x800-metre relay team — comprised of Jack Taylor, Connor Boyd, Matt Van Schepdael and Simon Berube. Fellow jumper Oyinko Akinola repeated his silver medal performance from last year but broke his season best with a jump of 2.12 metres as the Bisons men moved into third overall after Day 2. 

TEAM STANDINGS

Men

1. Guelph (76)
2. Toronto (45)
3. Manitoba (38.5)
4. York (27)
5. Western (24)
6. Dalhousie (23)
7. Windsor (18)
8. Alberta (17)
T9. Saskatchewan (16)
T9. Laval (16)
11. Waterloo (15)
12. Calgary (14.5)
13. Trinity Western (12)
14. Montreal (11)
15. Regina (10)
16. Lethbridge (9)
T17. McMaster (5)
T17. McGill (5)
T19. Sherbrooke (3)
T19 Moncton (3)
21. UNB (1)

Women

1. Guelph (81)
2. Saskatchewan (61)
3. Western (42)
4. Laval (31)
5. York (28)
6. Calgary (24)
7. Sherbrooke (23)
8. Lethbridge (20)
9. Alberta (18)
10. Toronto (14)
11. Manitoba (11)
T12. Windsor (9)
T12. Montreal (9)
T14. UPEI (8)
T14. Dalhousie (8)
T16. Ottawa (6)
T16. Regina (6)
18. McGill (4)
19. Lakehead (1)

INDIVIDUAL MEDALLISTS

 

Men’s Weight Throw

1. Ezana Debalkew, Toronto (18.83m)

2. Mark Bujnowski, Guelph (18.09m)

3. Andreas Troschke, Lethbridge (18.08m)

 

Women’s 1000 Metre Run

1. Jenna Westaway, Guelph (2:41.36)* U SPORTS Record

2. Julianne Labach, Saskatchewan (2:42.23)

3. Olivia Romaniw, Guelph (2:43.94)

 

Men’s 1000 Metre Run

1. Kevin Robertson, Montréal (2:24.63)

2. Ben Devito, Toronto (2:25.37)

3. Gregory Hetterley, Regina (2:25.87)

 

Women’s Long Jump

1. Sandra Latrace, Lethbridge (6.13m)

2. Katelyn Lehner, Saskatchewan (5.81m)

3. Jasmine Lew, Toronto (5.81m)

 

Women’s 60 Metre Hurdles

1. Michelle Harrison, Saskatchewan (8.27)

2. Emma Nero, Guelph (8.36)

3. Katelyn Lehner, Saskatchewan (8.41)

 

Men’s 60 Metre Hurdles

1. Pierce Lepage, York (7.83)

2. Matt Coolen, Dalhousie (8.04)

3. Matt MacGillivray, Guelph (8.188)

 

Women’s 3000 Metre Run

1. Jessy Lacourse, Laval (9:27.70)

2. Kristina Popadich, Western (9:29.03)

3. Courtney Hufsmith, Saskatchewan (9:29.63)

 

Men’s 3000 Metre Run

1. Jack Sheffar, Western (8:12.36)

2. Jean-Simon Desgagnés, Laval (8:15.70)

3. Russell Pennock, Calgary (8:16.43)

 

Women’s Shot Put

1. Brittany Crew, York (17.56m)* U SPORTS Record

2. Sara Villani, Western (15.45m)

3. Kaitlin Brooks, York (14.82m)

 

Women’s 300 Metre Run

1. Zoe Sherar, Guelph (37.79)

2. Audrey Jackson, Montréal (38.28)

3. Morgan Byng, Guelph (38.69)

 

Men’s 300 Metre Run

1. Austin Cole, Alberta (32.89)* U SPORTS Record

2. Philip Osei, Guelph (33.17)

3. Daniel Harper, Guelph (33.26)

 

Men’s Long Jump

1. Pierce Lepage, York (7.69m)

2. Joerg Ahne, Waterloo (7.37m)

3. Matthew MacNeill, Guelph (7.30m)

 

Heptathlon

1. Kieran Johnston, Saskatchewan (5104 points)

2. Peter Collier, Toronto (4985 points)

3. Landon Gill, Saskatchewan (4881 points)

 

Women’s Pole Vault

1. Meghan Lim, Alberta (4.00m)

2. Emily Blackner, Manitoba (3.95m)

3. Brittany Salmon, Toronto (3.95m)

 

Men’s High Jump

1. Alhaji Mansaray, Manitoba (2.15m)

2. Oyinko Akinola, Manitoba (2.12m)

3. Pierce Lepage, York (2.09m)

 

Women’s 4x800 Metre Relay

1. Guelph (8:47.25)

2. Laval (8:50.03)

3. Ottawa (8:52.78)

 

Men’s 4x800 Metre Relay

1. Manitoba (7:37.29)

2. Guelph (7:37.45)

3. Toronto (7:38.27)