• Friday, February 21, 2020
  • 10:00 AM
  • Saskatoon, UofS - Saskatoon

Bears and Pandas capture nine medals on Day 1 of CW Track

Pandas sit in second, Bears 3rd after first day of Canada West Track and Field

By Saskatchewan Sports Information on February 21, 2020

SASKATOON – Both Michelle Harrison and Karson Lehner broke Canada West Track and Field Championship records on Friday night in the Field House during Day 1 of the 2020 conference championship at the University of Saskatchewan.

FULL RESULTS:  https://live.athletic.net/meets/5381

Harrison and Lehner, both of the Saskatchewan Huskies, set their records in the 60-metre hurdles and 300-metre race respectively. For Harrison, she was able to knock down a record that had stood since 2006-07 when it was set by Jessica Zelinka of the Calgary Dinos.

“I got out really well in the final which is nice, because the start is my weakest point of the race and then it just all went by so fast and I’m happy with the end result,” said Harrison. “It feels really good to set the record, to see my hard work pay off and this is a big stepping stone for my goals during the outdoor season”

Two teams separated themselves from the pack in the men’s standings after the opening day, the U SPORTS No. 2 ranked Calgary Dinos jumped out to a lead with 67 points followed by the Huskies (59). Further back are the Regina Cougars and Alberta Golden Bears both with 28 points but with only seven events accounted for, a lot could change on Day 2.

The Huskies lead the women’s standings, accumulating 86 points on Day 1 to sit in first place. The Alberta Pandas hold down the silver medal spot with 63 points, while the Dinos (54.5) and Cougars (53) sit waiting in the wings to jump up the table.

Other notable medalists on Day 1 included Trinity Western’s Grace Konrad, Lethbridge’s Sandra Latrace, and Alberta’s Rachel Hyink who all defended their Canada West titles in the 300-metre, long jump and pole vault respectively.

Day 2 of the Canada West championship gets underway at 10:45 am CST at the Field House in Saskatoon and can be watched live on candawest.tv.

TEAM SCORES

Men:

1. Calgary Dinos – 67 pts.
2. Saskatchewan Huskies – 59 pts.
3. Regina Cougars – 28 pts.
3. Alberta Golden Bears – 29 pts.
5. Lethbridge Pronghorns – 23 pts.
6. Trinity Western Spartans – 22 pts.
6. Victoria Vikes – 22 pts.
8. Manitoba Bisons – 20 pts.

Women:

1. Saskatchewan Huskies – 86 pts.
2. Alberta Pandas – 63 pts.
3. Calgary Dinos – 54.5 pts.
4. Regina Cougars – 53 pts.
5. Trinity Western Spartans – 32.5 pts.
6. Victoria Vikes – 23 pts.
7. Manitoba Bisons – 22 pts.
8. Lethbridge Pronghorns – 14 pts.

DAY 1 RESULTS

Women 300 Meter Dash Finals

1. Grace Konrad, Trinity Western (38.93)
2. Kendra Farmer, Saskatchewan (39.18)
3. Ashlyn Mooney, Saskatchewan (39.48)

Women 1000 Meter Run

1. Chloe Hewitt, Victoria (2:52.24)
2. Olivia Cooper, Alberta (2:53.10)
3. Kaitlin Swartz, Alberta (2:53.23)

Women 3000 Meter Run

1. Kaila Neigum, Regina (9:59.67)
2. Caitlin Mann, Victoria (10:02.85)
3. Allison Grajczyk-Jelinski, Saskatchewan (10:04.30)

Women 60 Meter Hurdles

1. Michelle Harrison, Saskatchewan (8.21) * NEW CANADA WEST RECORD
2. Catharina Kluyts, Alberta (8.33)
3. Cassandra Grenke, Alberta (8.43)

Women 4x800 Meter Relay

1. Alberta (9:11.12)
2. Regina (9:13.89)
3. Calgary (9:14.33)

Women Pole Vault

1. Rachel Hyink, Alberta (4.01m)
2. Leadan Chartier, Saskatchewan (3.81m)
3. May Asselin-Debelic, Alberta (3.46m)
3. Calista Kleine, Calgary (3.46m)

Women Long Jump

1. Sandra Latrace, Lethbridge (5.97m)
2. Joely Welburn, Regina (5.92m)
3. Erika Stockhorst, Regina (5.85m)

Women Shot Put

1. Osereme Omosun, Calgary (13.79m)
2. Jennifer Weber, Saskatchewan (13.40m)
3. Alexis Johnson, Calgary (12.31m)

Women Indoor Pentathlon

1. Nicole Ostertag, Saskatchewan (3996)
2. Madisson Lawrence, Manitoba (3948)
3. Alyson Edwards, Regina (3700)

Men 300 Meter Dash

1. Karson Lehner, Saskatchewan (33.07) * NEW CANADA WEST RECORD
2. Praise Olatoke, Trinty Western (34.16)
3. Jacob Murphy, Saskatchewan (34.61)

Men 1000 Meter Run

1. Eric Lutz, Calgary (2:25.91)
2. Robert Chauvet, Alberta (2:26.55)
3. Ron MacLean, Regina (2:27.38)

Men 3000 Meter Run

1. Alexander James, Calgary (8:19.21)
2. Brandon Vail, Victoria (8:21.88)
3. Nick Colyn, Trinity Western (8:22.02)

Men 60 Meter Hurdles

1. Kwaku Addo-Osafo, Calgary (8.46)
2. Elliot Klassen, Saskatchewan (8.49)
3. Scott Dixon, Alberta (8.58)

Men 4x800 Meter Relay

1. Calgary (7:40.81)
2. Manitoba (7:42.00)
3. Regina (7:45.28)

Men Long Jump

1. Scott Joseph, Regina (7.67m)
2. Michael Akintunde, Saskatchewan (7.38m)
3. Oyinko Akinola, Manitoba (6.84m)

Men Weight Throw

1. Andreas Troschke, Lethbridge (17.47m)
2. Pedro Diaz, Calgary (17.20m)
3. Tyrell Sawatzky, Saskatchewan (16.79m)