Program

Discovery, Research, Education, & InnoVation Days

 

Friday, April 12, 2019

Lister Centre - Maple Leaf room

 

Discovery & Research Sessions

In This Session, Trainees Will Present Novel Research Results Generated In The Department Of Laboratory Medicine & Pathology
 Time Event  Location
 8:00 A.M. - 8:05 A.M. Welcome - Dr. Michael Mengel Maple Leaf Room
 8:05 A.M. - 9:35 A.M.

Discovery & Research Session Oral Presentations (for prizes)
- Elijah Chan (MLS)
- Angela Jantz (MLS)
- Kaltrina Doberdolani (MLS)
- Jagdeesh Uppal (MSc)
- Janet Zhou (MSc)
- Moinul Haque (MSc)

Maple Leaf Room 
 9:35 A.M. - 9:50 A.M Break Main Foyer
 9:50 A.M. - 11:35 A.M.

Discovery & Research Session Oral Presentations (for prizes)     
- Jiaao Yu (MSc)
- Ashley Newbigging (PhD)
- Caley Craven (PhD)
- Hanyong Peng (Post-Doctoral Fellow)
- Jinjun Wu (Post-Doctoral Fellow)
- Zhongshan Liu (Post-Doctoral Fellow)
- Zhiaqiang Fu (Post-Doctoral Fellow)

Maple Leaf Room
 11:35 A.M. - 12:45 P.M. Lunch                                         Maple Leaf Room
 

InnoVation Sessions

In This Session, recent innovations, new assays, platforms, and processes in Laboratory Services & Pathology in the Edmonton Zone will be presented
 Time Event Location
 12:45 P.M. - 1:30 P.M. Clinical Trials Process Excellence and Future Role in APL - Keith Steinbach & Shannon Austman Maple Leaf Room 
 1:30 P.M. - 2:45 P.M. Presentation and Demonstration of Beaker - Dr. Susan Nahirniak Maple Leaf Room 
 2:45 P.M. - 3:45 P.M. Poster Viewing   Aurora Room & Foyer
 3:45 P.M. - 4:00 P.M. Break Main Foyer
 4:00 P.M. - 5:00 P.M.

Dr. John W. Macgregor Memorial Lecture

Dr. Kim McGregor
Director of Medical Affairs | Medical Oncologist
Foundation Medicine Inc. 

TitleBiomarkers of Immuno-Oncology

 
 5:00 P.M. - 5:15 P.M. Oral Presentation Awards / Teacher Awards  Maple Leaf Room 
 5:30 P.M. - 8:00 P.M. Dinner Maple Leaf Room
 

 

Discovery & Research Sessions

 In This Session, Trainees Will Present Novel Research Results Generated In The Department Of Laboratory Medicine & Pathology
 Time Event Location
7:00-8:00 am Registration Bernard Snell Lower Foyer
8:00-8:15 Welcome - Dr. Michael Mengel Bernard Snell Theatre
8:15-9:45 Oral presentations  Bernard Snell Theatre
  Poster set-up Bernard Snell Upper Foyer
9:45-10:00 Break  
10:00-11:45 Oral presentations Bernard Snell Theatre
11:45-12:45 Lunch Bernard Snell Lower Foyer
     
     
     
     
     
     
     

 

Discovery & Research Sessions

 In This Session, Trainees Will Present Novel Research Results Generated In The Department Of Laboratory Medicine & Pathology
 Time Event Location
7:00-8:00 am Registration Bernard Snell Lower Foyer
8:00-8:15 Welcome - Dr. Michael Mengel Bernard Snell Theatre
8:15-9:45 Oral presentations  Bernard Snell Theatre
  Poster set-up Bernard Snell Upper Foyer
9:45-10:00 Break  
10:00-11:45 Oral presentations Bernard Snell Theatre
11:45-12:45 Lunch Bernard Snell Lower Foyer
     
     
     
     
     
     
     

 Saturday, April 13, 2019

 

Education Sessions

In Parallel sessions, educational lectures and seminars will offer knowledge updates to the various sub-specialties of laboratory services and diagnostics
 Time Event Location
7:45 A.M. - 8:00 A.M. Registration & Breakfast  Main Foyer 
     
8:00 A.M. - 8:50 A.M.

General Session 1:
A: Newborn Metabolic Screening Program Expansion:Dr. Kareena Schnabl


B: Lab Case Study 1 for all disciplines: Same case in room all day (no presentation, prizes available). Geared towards MLTs, but is open to all Hematology, Chemistry, Transfusion Medicine, Microbiology, Urinalysis, and Anatomical Pathology all represented. Prizes awarded individually for each discipline. Try to win all six!
C: Sepsis & Early Sepsis Indicator: Beckman Coulter

D: AP - Year in Review: Serrated Colorectal Polyps: Has Anything Changed Other than the Nomenclature?: Dr. Rhonda Yantiss


Maple Leaf Room
Evergreen Room
Prairie Room
Glacier Room

9:00 A.M. - 9:50 A.M. 

General Session 2:
A:
The Basics of Mass Spectrometry: John Vukovic


B: Lab Case Study for all disciplines:
Same case in room all day (no presentation, prizes available). Geared towards MLTs, but is open to all Hematology, Chemistry, Transfusion Medicine, Microbiology, Urinalysis, and Anatomical Pathology all represented. Prizes awarded individually for each discipline. Try to win all six!
C:
Graduate Student Workshop: Thesis Writing: Academic Success Centre

D:
AP - Year in Review: Merkel Cell Carcinoma: Introduction, New Advances & Current Staging criteria: Dr. Nausherwan Mahmood


Maple Leaf Room

Evergreen Room
Prairie Room
Glacier Room

10:00 A.M. - 11:00 A.M.
Poster viewing and judging 
Aurora Room & Foyer
10:00 A.M. - 11:00 A.M. AP - Year in Review: The Rational Gross Exam: Re-Evaluation of Grossing and Deeper Levels in Skin Samples: Dr. Carolyn Jane Shiau Glacier Room
11:15 A.M. - 12:15 P.M.

Dr. R.E. Bell Memorial Lecture

Dr. Richard Hegele
Professor & Vice-Dean, Research & Innovation
Faculty of Medicine
University of Toronto 

Title: The (R)evolution of Pathology

 

12:15 P.M. - 12:30 P.M. Poster Presentation Awards  Maple Leaf Room
12:30 P.M. - 1:30 P.M. Lunch  Maple Leaf Room
1:30 P.M. - 2:20 P.M. General Session 3:
A: -

B: Lab Case Study for all disciplines: 
Same case in room all day (no presentation, prizes available). Geared towards MLTs, but is open to all Hematology, Chemistry, Transfusion Medicine, Microbiology, Urinalysis, and Anatomical Pathology all represented. Prizes awarded individually for each discipline. Try to win all six!
C:
Graduate Student Workshop: Industry Partnership & Career Advancement: Mitacs

D:
AP - Year in Review: Burning Issues in Esophagitis Dr. Rhonda Yantiss


Evergreen Room
Prairie Room
Glacier Room
2:30 P.M. - 3:20 P.M. General Session 4:
A: Clinical Integration of Next Generation Sequencing in routine pathology: The Brain tumor model: Dr. El Hallani 


B: Lab Case Study 1 for all disciplines: Same case in room all day (no presentation, prizes available)
Geared towards MLTs, but is open to allHematology, Chemistry, Transfusion Medicine, Microbiology, Urinalysis, and Anatomical Pathology all represented. Prizes awarded individually for each discipline. Try to win all six!

C: -
D: AP - Year in Review: Q&A Session: Experiences with Pathology LeadershipDr. Rhonda Yantiss

Maple Leaf Room

Evergreen Room
Glacier Room
3:20 P.M. - 3:45 P.M. Closing Remarks  Maple Leaf Room