Special Events

RecStock

Join Campus & Community Recreation in Main Quad on September 13, 2017 from 9am-4pm for prizes, food, and games! FREE trial classes run from September 11-16, 2017.

*Limited space, optional pre-registration available. Register online here. Register in person at our Customer Service Centre (1-213 Van Vliet Complex) or call 780.492.2231

 FREE TRIAL CLASS SCHEDULE:

Day 1: Monday, September 11

Day 2: Tuesday, September 12

Day 3: Wednesday, September 13

Day 4: Thursday, September 14

Day 5: Friday, September 15

Day 6: Saturday, September 16






 Monday, September 11
 Time  Class  Location
12:05 – 12:55 PM

Yoga - Vinyasa* (Course Code 37060)

Van Vliet Complex 3-209
5:00 – 7:00 PM Rugby Club Varsity Field
5:05 – 5:45 PM

Tabata* (Course Code 37059)

Van Vliet Complex 1-650
5:05 – 5:55 PM Squash
Van Vliet Complex, Squash Courts
5:05 – 5:55 PM Tap Dance Van Vliet Complex 2-650 
5:35 – 6:25 PM  

Yoga - Groove Flow South* (Course Code 37084)

Saville Community Sports Centre 2-268
6:00 – 8:00 PM Squash Club Van Vliet Complex, Squash Courts
6:05 – 7:25 PM Street Jazz Van Vliet Complex 2-650 
7:00 – 9:00 PM Ultimate Club Varsity Field
                                        
    
Tuesday, September 12
Time Class Location
12:05 – 12:55 PM

Pilates - Beginner*(Course Code 37064)

Van Vliet Complex 3-209
4:05 – 4:55 PM K-Pop Van Vliet Complex 2-675
4:30 – 5:55 PM  

Yoga - For the Inflexible South*(Course Code 37085)

Saville Community Sports Centre 2-268
5:00 – 5:50 PM

Zumba*(Course Code 37071)

Education Gym
5:00 – 6:20 PM Bollywood Dance Club Dorothy Harris Dance Studio
5:00 – 7:00 PM Lacrosse Club Varsity Field
6:00 – 8:00 PM
Taekwondo Club Education GB-23
6:05 – 6:50 PM

Intention: Cardio* (Course Code 37252)

Van Vliet Complex 1-220
6:05 – 7:25 PM
Belly Dance - Beginner Van Vliet Complex 2-675
7:00 – 9:00 PM Water Polo Club Van Vliet Complex, West Pool
7:00 – 9:00 PM Quidditch Club Varsity Field
7:05 – 8:25 PM Argentine Tango - Beginner Van Vliet Complex 2-650
8:00 – 10:00 PM Fencing Club Education GB-23
                                  
Wednesday, September 13
Time Class Location
9:00 – 10:00 AM Swim Club Van Vliet Complex, West Pool
12:05 – 12:55 PM

Row HIIT* (Course Code 37073)

Van Vliet Complex 2-633
5:05 – 5:55 PM

Sculpt* (Course Code 37078)

Education GB-64
5:00 – 7:00 PM
Rugby Club Varsity Field
5:05 – 5:55 PM
Kickboxing Basics Van Vliet Complex 1-220
5:05 – 6:55 PM
Tae Kwon Do Education GB-23 
5:30 – 7:30 PM
Synchronized Swimming Club
West Pool
6:00 – 6:55 PM  

Spin Core South* (Course Code 37086)

Saville Community Sports Centre 2-268
6:05 – 7:55 PM Karate - All Ranks
Education GB-64 
6:45 – 7:30 AM

Spin* (Course Code 37072)

Van Vliet Complex 2-632
7:00 – 9:00 PM
 Quidditch Varsity Field

 

Thursday, September 14
Time Class Location
9:00 – 10:00 AM

Silver Strength* (Course Code 37087)

Saville Community Sports Centre 2-268
12:05 – 12:55 PM

Yoga-Groove Flow*(Course Code 37061)

Education Building GB-64
4:35 – 5:55 PM

United Yoga Pilates*(Course Code 37079)

Van Vliet Complex 3-209
5:00 – 7:00 PM
Ultimate Club Varsity Field
5:05 – 5:55 PM
West Coast Swing Education GB-64
5:00 – 7:00 PM
Table Tennis Club Education Gym
5:05 – 5:55 PM
Bachata Van Vliet Complex 2-675
6:35 – 7:55 PM
Filipino Martial Arts Van Vliet Complex 2-675
7:00 – 10:00 PM
Fencing Club   Education GB-23 
7:00 – 9:00 PM

Lacrosse Club

Varsity Field

 

Friday, September 15
Time Class Location
9:00 – 10:00 AM Swim Club Van Vliet Complex, West Pool
12:05 – 12:55 PM
Ballet Barre   Van Vliet Complex 2-650 
12:10 – 12:55 PM

Moveball* (Course Code 37080)

Van Vliet Complex 1-650
4:35 – 5:55 PM
Brazilian Jiu Jitsu RTF Gym 
5:00 – 7:00 PM
Rugby Club Varsity Field
5:30 – 7:30 PM
Synchronized Swimming Club
West Pool
6:30 – 10:00 PM
Badminton Education Gym
7:00 – 9:00 PM
Quidditch Varsity Field
7:05 – 7:55 PM
Burlesque Charm - Beginner   Education GB-64 
7:30 – 10:00 PM Taekwondo Club Education GB-23 

 

Saturday, September 16
Time Class Location
10:00 – 11:20 AM

Flow Ride* (Course Code 37081)

Van Vliet Complex 2-632
11:00 AM – 1:00 PM Ultimate Club Lister Turf Field
3:00 – 4:00 PM
Taekwondo Club Education GB-23 
3:00 – 5:00 PM
Table Tennis Club Education Gym