Recognition and Awards

Order of Canada

Recognizes a lifetime of outstanding achievement, dedication to the community and service to the nation. 

2017 - Paul Armstrong, Medicine and Dentristy (Medicine)
2017 - Janine Brodie, Arts (Political Science)
2017 - Anita Molzahn, Nursing
2016 - Patricia Demers, Arts (English and Film Studies)
2016 - Carole Estabrooks, Nursing
2016 - Liz Ingram, Arts (Art and Design)
2015 - Jagannath Prasad (J.P.) Das, Education (Educational Psychology)
2014 - Baha Abu-Laban, Arts (Sociology)
2014 - Daniel Smith, Engineering (Civil and Environmental Engineering)
2013 - Clare Drake, Physical Education and Recreation
2012 - David Magee, Rehabilitation Medicine (Physical Therapy)
2012 - Roger Bland, Medicine and Dentistry (Psychiatry)
2012 - Tony Fields, Medicine and Dentistry (Oncology)
2012 - Greg Hollingshead, Arts (English and Film Studies)
2009 - Shrawan Kumar, Rehabilitation Medicine (Physical Therapy) 
2008 - Arvind Koshal, Medicine and Dentistry (Surgery)
2007 - Raymond Rajotte, Medicine and Dentistry (Surgery) 
2006 - Margaret-Ann Armour, Science (Chemistry)
2006 - E Anne Fanning, Medicine and Dentistry (Infectious Diseases)
2006 - Jacob Masliyah, Engineering (Chemical and Materials Engineering) 
2006 - Cyril Kay, Medicine and Dentistry (Biochemistry) 
2005 - Steven Aung, Pharmacy and Pharmaceutical Sciences 
2005 - Lorne Babiuk, Vice-President Research 
2004 - Roderick Fraser, Arts (Economics)
2004 - Philip Halloran, Medicine and Dentistry (Nephrology) 
2003 - Malcolm Forsyth, Arts (Music) 
2003 - Manoly Lupul, Education (Educational Policy Studies) 
2003 - Gary McPherson (Business) 
2003 - Leonard Ratzlaff, Arts (Music) 
2003 - David Schindler, Science (Biological Sciences) 
2002 - Indira Samarasekera, Engineering (Chemical and Materials Engineering)
2002 - D Lorne Tyrrell, Medicine and Dentistry (Medical Microbiology and Immunology) 
2001 - Gerald Gall, Law 
2001 - Nathaniel Rutter, Science (Earth and Atmospheric Sciences) 
2001 - Mary Spencer/ALES/Agricultural, Food and Nutritional Science) 
2001 - Brian Sproule, Medicine and Dentistry (Pulmonary Medicine) 
2001 - Shirley Stinson, Nursing (Nursing) 
2000 - Brian Evans, Arts (History and Classics) 
2000 - Norbert Morgenstern, Engineering (Civil and Environmental Engineering) 
2000 - Ian Stirling, Science (Biological Sciences) 
2000 - Rudy Wiebe, Arts (English and Film Studies)  
2000 - William Wonders, Science (Earth and Atmospheric Sciences)  
1999 - Robert Moody, Science (Mathematical and Statistical Sciences) 
1999 - Eric Newell, University Senate
1999 - Robert Steadward, Physical Education and Recreation 
1998 - Walter Harris, Science (Chemistry) 
1997 - James Gilbert, Medicine and Dentistry (Medicine)  
1996 - Charles Stelck, Science (Earth and Atmospheric Sciences) 
1995 - Cyril Kay, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
1995 - Olive Dickason, Arts (History and Classics) 
1995 - Charles Peacocke, Arts (Drama)  
1995 - Bryce Weir, Medicine and Dentistry (Neurology) 
1994 - C Fred Bentley, Agriculture, Life and Environmental Sciences (Renewable Resources) 
1994 - Raymond Lemieux, Science (Chemistry) 
1993 - Leslie Green, Arts (Political Science) 
1990 - Wilbur Bowker, Law
1990 - Myer Horowitz, Education (Elementary Education) 
1987 - Henry Kreisel, Arts (Comparative Literature) 
1985 - John Callaghan, Medicine and Dentistry (Surgery)
1984 - Norbert Berkowitz, Engineering (Civil and Environmental Engineering) 
1983 - Violet Archer, Arts (Music) 
1982 - James Edwards, University Board of Governors (Chair)
1980 - Donald Wilson, Medicine and Dentistry (Medicine) 
1979 - Harry Gunning, Science (Chemistry) 
1978 - Walter Johns, Arts (History and Classics)
1973 - Robert Folinsbee, Science (Earth and Atmospheric Sciences) 
1970 - Walter MacKenzie, Medicine and Dentistry (Surgery)
1968 - Raymond Lemieux, Science (Chemistry)