Convocation Congrats! November 21, 2018 (10 a.m.)

On the morning of November 21, 2018, the U of A community celebrated the academic achievements of its 2018 Fall graduates from the…

Image for Post

On the morning of November 21, 2018, the U of A community celebrated the academic achievements of its 2018 Fall graduates from the faculties of:

  • Law
  • Arts
  • Extension
  • Education
  • Native Studies

Each has toiled and excelled in their field, and we'd like to take this opportunity to say congrats - well done, everyone!

During the ceremony, musician and arts advocate Jeremy Spurgeon received his honorary degree and urged graduands to surround themselves with great people, and to be open to unexpected opportunities.

Image for Post

"Keep your passion - no matter what happens. Your passion for what you do, your passion to learn, and your passion to grow will fuel you for the rest of your lives."
- Jeremy Spurgeon

Congratulations to this year's graduates!

Juris Doctor

Karl Douglas Hopland, Red Deer

Tessa Maeve la Bastide, Calgary

Doctor of Philosophy

Kara Abdolmaleki, Comparative Literature in Modern Languages and Cultural Studies, Edmonton

Ke-Xin Au Yong, History in History and Classics, Sherwood Park

Luca Berardi, Sociology, Ontario

Larysa Vasylivna Bilous, History in History and Classics, Ukraine

Daena Crosby, Sociology, Ontario

Stephen Arthur Cruikshank, Spanish and Latin American Studies in Modern Languages and Cultural Studies, Edmonton

Kathleen Danser, Music, Edmonton

Leslie Colleen Dawson, Anthropology, Edmonton

Heather Dawn Green, History in History and Classics, Nova Scotia

Patrick Dale Hart, Religious Studies, Leduc

Brandon Dale Kerfoot, English in English and Film Studies, Edmonton

Iuliia Kysla, History in History and Classics, Ukraine

Sarah Beth McRae, English in English and Film Studies, New Brunswick

Richard Moran, English in English and Film Studies, Ontario

Shanna Lee Mumm, French Language, Literatures and Linguistics in Modern Languages and Cultural Studies, Saskatchewan

Axel Perez Trujillo, Spanish and Latin American Studies in Modern Languages and Cultural Studies, Spain

Beatrice Poletti, Classical Languages in History and Classics, Italy

Roozbeh Safshekan Esfahani, Political Science, Edmonton

Lina Shaw, Slavic Languages and Literatures in Modern Languages and Cultural Studies, China

Jonathan Scott Simmons, Sociology, New Brunswick

Jana Ruth-Ann Smith Elford, English in English and Film Studies, Edmonton

Lisa Camille Van der Marel, English in English and Film Studies, Edmonton

Oksana Vynnyk, History in History and Classics, Ukraine

Pengfei Wang, Comparative Literature, China

Jay Morgan Worthy, Philosophy, Edmonton

Yuan-J Yang, Philosophy, Taiwan

Doctor of Music

Fabiola Belarmino de Farias Amorim, Edmonton

Adam Boyson Robertson, Lethbridge

Master of Arts

Abdullah Sinan Alzubaidi, Political Science, Edmonton

Kara Wai-Fong Au, Digital Humanities, New Brunswick

Yuan Bian, Economics, China

Cornel Justin-Anthony Bogle, English in English and Film Studies, Edmonton

Stephanie Marie Brown, English in English and Film Studies, Edmonton

Gregory Paul Carrier, History in History and Classics, Edmonton

Brendan John Cavanagh, Transnational and Comparative Literatures in Modern Languages and Cultural Studies, Sherwood Park

Agamani Chakrabarty, Economics and Finance in Economics, Edmonton

Bonnie Beig-Shen Chan-Maier, Political Science, Edmonton

Adrian Graham Thompson Christ, History in History and Classics, Red Deer

John Laurence Cole, History in History and Classics, Carstairs

Saori Daiju, East Asian Studies, Japan

Stefan Paul Dehod, Gender and Social Justice Studies in Women's and Gender Studies, Edmonton

Keighlagh Theresa Donovan, English in English and Film Studies, Edmonton

Solomiya Draga, Sociology, Edmonton

Amanda Cheri Evans, Sociology, Edmonton

Abisola Omolola Falode, Economics, Nigeria

Hanna Rose Friedlander, Anthropology, United States

Francisco Galan Tames, Philosophy, Mexico

September Gering, Classical Archaeology in History and Classics, United States

MacKenzie Lee Gordon, Digital Humanities, Edmonton

Mackenzie Irene Pearl Ground, English in English and Film Studies, Enoch Cree Nation

Amelia Ann Hall, Spanish and Latin American Studies in Modern Languages and Cultural Studies, Edmonton

Maral Hamayeli Mehrabani, Humanities Computing, Edmonton

Bingyang Han, Economics, China

Keah Hansen, English in English and Film Studies, Nova Scotia

Sara Hasan, Economics, Calgary

Justin Ryan Houle, Humanities Computing, Edmonton

Raja Junaid Jahangir, Economics and Finance in Economics, Pakistan

Xuxiang Jiang, East Asian Studies, China

Kathrin Maria Kapfinger, Political Science, Germany

Romeo Kaseram, English in English and Film Studies, Sherwood Park

Corey Michelle Kerklaan, Classical Archaeology in History and Classics, Edmonton

Heather Kerr, Classical Archaeology in History and Classics, Lloydminster

Elise Lacroix, Drama, Ontario

Yichen Li, Economics, China

Michael Lindvall, Political Science, United States

Collin James Mastrian, History in History and Classics, United States

Liam Patrick McShane, English in English and Film Studies, Newfoundland

Kristen Mary Elizabeth Millions, Classical Archaeology in History and Classics, Edmonton

Mitra Kaitlyn Bates Mokhtari, Sociology, Ontario

Zachary Connor Morrison, English in English and Film Studies, Calgary

Kane Patrick Mullen, History in History and Classics, Edmonton

John Mukonzi Musyoki, Drama, Kenya

Spencer Michael Nelson, Transnational and Comparative Literatures in Modern Languages and Cultural Studies, Edmonton

Roxane Noel, Philosophy, Quebec

Marcela Ines Ortega, Economics, Edmonton

Jason Purcell, English in English and Film Studies, Edmonton

Dariia Rachok, Anthropology, Ukraine

Wilissa Margie Reist, Political Science, Ryley

Mehdi Rezania, Music, Edmonton

Cara-Joy Roeseler, Music, St Albert

Rebecca Elizabeth Salsman, English in English and Film Studies, Edmonton

Dibyajyoti Sinha, Economics, India

Gunsu Son, Economics and Finance in Economics, United States

Selcuk Kaan Tabakci, Philosophy, Turkey

Ana Kanza Tariq, East Asian Studies, Edmonton

Anran Tu, History of Art, Design, and Visual Culture in Art and Design, China

Kufre Okon Usanga, English in English and Film Studies, Nigeria

Danny Wallbank, Economics, British Columbia

Feng Wang, Economics, China

Xiaoyun Wang, East Asian Studies, China

Gabrielle Elaine Warner, Gender and Social Justice Studies in Women's and Gender Studies, United States

Wanli Yang, Economics, China

Yuan Zhang, East Asian Studies, Edmonton

Yang Zhao, Philosophy, China

Master of Science

Catherine Ford, Linguistics, Red Deer

Figen Karaca, Linguistics, Turkey

Abigail Grace Toth, Linguistics, Edmonton

Master of Fine Arts

Alyssa Bronwen Bartlett, Theatre Practice in Drama, Ontario

Reza Basirzadeh, Design in Drama, Iran

Stacey Lynn Murchison, Theatre Practice in Drama, St Albert

Master of Design

Sarah Michelle Jackson, Visual Communications Design in Art and Design, Edmonton

Xin Lou, Industrial Design in Art and Design, China

Meghan Leah Michiko Maruyama, Industrial Design in Art and Design, Lethbridge

Bachelor of Arts with Honors

Allisa Marie Ali, English, British Columbia

Qingchuan Gu, Political Science, Edmonton

Nicole Ashley Hein, German Language and Literature, Edmonton

Bryce Sydney Hoy, Psychology, Fort Saskatchewan

Kelsi Dawn Kalmer, Drama, Calgary

Evan Roy MacDonald, Political Science, Nova Scotia

Connor William Jack Meeker, Drama, Edmonton

Meagan Lana Miller, Spanish and Latin American Studies, Edmonton

Indra Lena Prakash, History and Women's and Gender Studies, Edmonton

Katrina Marie Rempel, Women's and Gender Studies, Beaumont

Tanzi Brynn Reule, Linguistics, Edmonton

Victoria Lyn Siggelkow, Political Science, Vegreville

Rebecca Sue Anastasia Stuber, Psychology, Red Deer

Heather Elizabeth Westhaver, English, Jasper

Bachelor of Arts

Jamal Ahmed Abdulhamid, Sociology with Political Science Minor, Kenya

Franchesca Louise Agoncillo, Art and Design, Calgary

Abdulhalim Ahmed, Economics with Mathematics Minor, Edmonton

Ervin Ariaee, Economics with Psychology Minor, Edmonton

Dustin Hing Averill-Chok, English with Drama Minor, Edmonton

Xue Bai, Economics with Mathematics Minor, China

Amarvir Singh Bajwa, Political Science with Sociology Minor, Edmonton

Marina Georgia Banister, Political Science with Human Geography Minor, Edmonton

Yu Bao, Economics with Mathematics Minor, China

Tilynn Donalda Bauck, Psychology with Sociology Minor, Saskatchewan

Angelica Marie Bautista, Sociology with Psychology Minor, Red Deer

Alexandra Suzanne Bayley, Anthropology with Earth and Atmospheric Sciences Minor, Edmonton

Lin Bei, Economics with East Asian Studies Minor, China

Kaylen Diane Berry, Psychology with Creative Writing Minor, Edmonton

Emily Renee Bielech, Psychology with French Language and Literature Minor, Grande Prairie

Katrina Lee Boisvert, History with Religious Studies Minor, Sherwood Park

Lisa Rae Bojanowski, Political Science with Science, Technology and Society Minor, Peace River

Celiena Bou-saleh, Political Science with Sociology Minor, Edmonton

Abner Bean Brown, Psychology - Cooperative Education Program with Sociology Minor, Ontario

Engelica Janolino Buera, Economics with International Studies Minor, Calgary

Valentyna Volodumurivna Burakovska, Sociology with Psychology Minor, Edmonton

Renee Randi Byrne, Psychology with Sociology Minor, Devon

Wing Tung Chan, Art and Design with East Asian Studies Minor, Hong Kong SAR

Beibei Chen, East Asian Studies with History Minor, China

Ruiyao Chen, Economics with Mathematics Minor, China

Xuan Chen, East Asian Studies with Psychology Minor, China

Yixuan Chen, East Asian Studies with Economics Minor, China

Lindsay Victoria Chisholm, Anthropology and Classical Studies, Edmonton

Seilyon Chun, Psychology with Art and Design Minor, Fort McMurray

Seunghye Chung, East Asian Studies with Economics Minor, Edmonton

Shelby Lynne Colling, Classical Studies with Drama Minor, Red Deer

Shannon Lily Coyne, Political Science and German Language and Literature, Sturgeon County

Shaofan Cui, Economics with History Minor, China

Sierra Elizabeth Daubert, Sociology with Political Science Minor, Edmonton

Miranda Lee Dela Cruz, Sociology, Edmonton

Yuxin Deng, Economics with East Asian Studies Minor, China

Maya Christine Dettling, English with French Language and Literature Minor, British Columbia

Eunice Johanna Castillo Doroni, Political Science with Human Geography Minor, Philippines

Alisa Mayha Echeverria, Sociology with Psychology Minor, Edmonton

Petra Faddoul, English with Science, Technology and Society Minor, Edmonton

Mitchell Bourdon Fechter, History with Ancient and Medieval History Minor, Edmonton

Stephanie Shira Feldman, Psychology with Sociology Minor, Edmonton

Xinyang Feng, Economics with History Minor, China

Oliver Paul Fenske, Political Science with History Minor, Edmonton

Carly Bev Fitzsimonds, Psychology with Classical Studies Minor, Edmonton

Jennifer Julie Foster, Psychology with Economics Minor, Edmonton

Jesse Fraess, History with Philosophy Minor, Fort McMurray

Maria Camila Franco, Psychology with Sociology Minor, Edmonton

Samantha Marie Frelick, Psychology with Art and Design Minor, Medicine Hat

Tanya Dawn Friesen, Sociology with Women's and Gender Studies Minor, Edmonton

Xania Chloe Zane Lukban Gabi, Sociology with Women's and Gender Studies Minor, Edmonton

Kira Janelle Gordon, Psychology with Biological Sciences Minor, Edmonton

Caitlin Elizabeth Hilary Graham, English and Philosophy, Edmonton

Cara Jane Greene, Psychology with English Minor, Airdrie

Xinyi Gu, Economics with East Asian Studies Minor, Edmonton

Ereinne Catherine Mailloux Hall, East Asian Studies with Biological Sciences Minor, St Albert

Simone Chiloe Halliday-Shaw, Philosophy and Scandinavian Language and Literature, Edmonton

Cecil Andrew Hamilton, Sociology with Psychology Minor, Edmonton

Tamer Mehdi Harb, Economics with Music Minor, Edmonton

Sadaf Hassanzadeh, History with Classical Studies Minor, Edmonton

Kazimir Nicholas Haykowsky, Human Geography with Political Science Minor, Edmonton

Zanetta Lee Henke, Sociology with Psychology Minor, St Albert

Maya Genevieve Hodgson, Psychology with Christian Theology Minor, Edmonton

Miranda Laine Holliday-Brookwell, Women's and Gender Studies with Sociology Minor, Ponoka

Megan Elizabeth Hollinshead, History with Central / East European Studies Minor, Edmonton

Alexander Peter Henry Hominiuk, Psychology with Sociology Minor, Sherwood Park

Lilit Aiden Houlder, Human Geography with Sociology Minor, Edmonton

Rayna Bailey Howlett, Philosophy and Psychology, Edmonton

Abigail Melissa Jeske, Anthropology with Women's and Gender Studies Minor, Edmonton

Aidan John Kosik, Economics with Computing Science Minor, Parkland County

Shannon Alanna Marie Kovalsky, English with Philosophy Minor, Edmonton

Anika Dawn Kuzyk, Japanese Language and Literature with East Asian Studies Minor, Edmonton

Anna Rose Lafreniere, Anthropology with French Language and Literature Minor, Sherwood Park

Ashton John Lancaster, Political Science with Human Geography Minor, British Columbia

Bar Lavy, Film Studies with Political Science Minor, Israel

Jesse Charles James Lempriere, History with Classical Studies Minor, Edmonton

Zubei Leung, Political Science with Sociology Minor, Edmonton

Tianlong Li, Economics with Psychology Minor, China

Alana Qian-Rou Lim, East Asian Studies with History Minor, Edmonton

Mengting Lin, Mathematics with Economics Minor, China

Kaiyu Liu, Human Geography and Art and Design, Edmonton

Ruiqi Liu, Economics and Mathematics, China

Xin Liu, Art and Design with Economics Minor, China

John Ross Lyver, History with Sociology Minor, Red Deer

Zhaoying Ma, Mathematics with Economics Minor, China

Lauren Kara Rose MacWilliams, Anthropology with Sociology Minor, Edmonton

Nicholas Dallas Majeau, Political Science, Sturgeon County

Darleen Masakhwe, Political Science with Sociology Minor, Edmonton

Piper Jane Paige McKinnon, Political Science with History Minor, Edmonton

Allison Mock, Linguistics and Psychology, British Columbia

Luis Alejandro Murcia, Psychology with Philosophy Minor, El Salvador

Julianne Rae Murphy, Drama with Sociology Minor, Edmonton

Diana Huyen Truong Nguyen, Psychology with Sociology Minor, Edmonton

Gelline Doble Nicolas, Political Science with Sociology Minor, Edmonton

Yao Nie, East Asian Studies with Economics Minor, China

Kimberly Aline Normandeau, Psychology with Art and Design Minor, Edmonton

Madison Cedonia Ogg, Combined French and Spanish with Classical Studies Minor, Edmonton

Wesley Stephen Payne, History with Political Science Minor, St Albert

Justine Colette Pelletier, Anthropology with History of Art, Design and Visual Culture Minor, Edmonton

Ngoc Nguyen Pham, Art and Design with Sociology Minor, Edmonton

Vivian Julia Poon, English with Film Studies Minor, Edmonton

Satwinder Kaur Punni, Psychology with Sociology Minor, Edmonton

Muna Abdul Aleem Qureshi, Sociology with Psychology Minor, Edmonton

Christine Helene Rickard, Anthropology with Human Geography Minor, Edmonton

Adam John Rieger, Philosophy with French Language and Literature Minor, Edmonton

Aaron James Robitaille, Sociology with Psychology Minor, Red Deer

Jayde Roche, Anthropology and Latin American Studies, St Albert

Ryan Safton, Economics, Calgary

Nico Mario Spencer Scarcello, Psychology with Film Studies Minor, Calgary

Hannah Bridget Schlamp, Political Science with Spanish Language and Literature Minor, Edmonton

Shane Arthur Scott, Political Science with Sociology Minor, Calgary

Anthony Eugene Semenko, Human Geography with Economics Minor, Edmonton

Gulchiyan Shamionova, Psychology with Philosophy Minor, St Albert

Peigu Shi, Economics and East Asian Studies, China

Mohammed Ali Siddiqui, Sociology and Political Science, Edmonton

Annamarie Jacqueline Sikora, History and Spanish Language and Literature, Edmonton

Caitlin Helena Simmonds, Political Science with Religious Studies Minor, Edmonton

Nikhil Sinha, Political Science with History Minor, Edmonton

Dante Spatafora, Human Geography and Classical Studies, Edmonton

Rachel Lynn St Pierre, History with Religious Studies Minor, Stony Plain

Joshua Dean Storie, Psychology with History of Art, Design and Visual Culture Minor, Edmonton

Amanda Grace Storwick, Drama with Psychology Minor, Calgary

Sadie Lyn Marie Streight, Psychology with Linguistics Minor, Red Deer

Ruiqi Sun, Economics with Mathematics Minor, China

Andy Tang, Psychology with Philosophy Minor, Edmonton

Sabrina Tharani, Political Science - Cooperative Education Program with History Minor, Edmonton

Rebecca Lynn Thomlison, Psychology with Sociology Minor, Edmonton

Antoine Mathieu Claude Thompson-Legare, Psychology with Sociology Minor, Edmonton

Stephanie Valentina Truckey, Psychology with Political Science Minor, Westlock

Gaopeng Tu, Mathematics with Economics Minor, China

Maria Yolika Vadon, Spanish Language and Literature with Political Science Minor, Edmonton

Dhruti Vajaria, Economics with Political Science Minor, Edmonton

Brittany Karoline Annalisa Visneskie, Anthropology with Sociology Minor, Ontario

Nattamon Vorapattanapong, Art and Design with Economics Minor, Thailand

Christina Ruth Walli, Anthropology with Drama Minor, Edmonton

Chu tang Gary Wang, East Asian Studies with Economics Minor, Edmonton

Hongzhi Wang, Economics with Mathematics Minor, China

Jiayi Wang, Economics with Psychology Minor, China

Kaile Wang, Economics with History Minor, China

Meng Fei Wang, Economics with Psychology Minor, British Columbia

Christopher Alan Wilson, Art and Design with English Minor, Ontario

Harmony Kaleena Wilson, Sociology, Edmonton

Grant Tanner Winfield, Drama and Political Science, Edmonton

Samuel Witt, Human Geography with Sociology Minor, United Kingdom

Alvin Hei Yin Wong, Sociology with History Minor, Edmonton

Andrea Hui-Jean Wong, Sociology, Edmonton

Wai Lok Wong, East Asian Studies with Mathematics Minor, Hong Kong SAR

Jiahui Wu, History with East Asian Studies Minor, China

Qinrong Wu, Economics with History Minor, China

Haolun Xia, Art and Design and Economics, China

Lige Xie, Economics with Mathematics Minor, China

Yue Xin, History with East Asian Studies Minor, China

Jiayu Zhang, Economics with Mathematics Minor, China

Xinxin Zhang, Economics with Mathematics Minor, China

Yanxi Zhang, Art and Design with Economics Minor, China

Yifan Zhang, Economics with Mathematics Minor, China

Yuhan Zhang, Economics with Mathematics Minor, Edmonton

Kun Zhao, Religious Studies with Philosophy Minor, China

Xiaohe Zhao, East Asian Studies with History Minor, China

Yangyang Zhao, Economics with Mathematics Minor, China

Guo Zheng, Economics with History Minor, China

Hao Zheng, Economics with Mathematics Minor, China

Wenpu Zhou, Economics with Mathematics Minor, China

Zhe Zhou, Economics with History Minor, China

Xiaoyue Zhu, Economics with Mathematics Minor, China

Yun Zhu, Economics with History Minor, China

Bachelor of Fine Arts in Art and Design

Sydney Ann Louise Ashton, Edmonton

Zoe Sophie Dunlop, Leduc

Jacob Ross Dutton, Edmonton

Karen Ruth Hasenbank, Fort Saskatchewan

Selene Huff, Edmonton

Max Holden Keene, Saskatchewan

Isabelle Hope Kuzio, Sherwood Park

Kelley Rose Anne Nesdole, Edmonton

Amber Marie Rosborough, Edmonton

Bachelor of Music

Sarah Marie Haeubl, Edmonton

Olivia Gabriella Imbrogno, Edmonton

Ernest Kei Wai Lam, Hong Kong SAR

Amanda Joy Smith, Edmonton

Bachelor of Arts in Criminology

Samuel Edward Forster, St Albert

Erik Michael Kuntscher, St Albert

Filip Stanic, United States

Bachellor of Design

Abygail Laura Berg, Calgary

Christophe Duchesne, Quebec

Hailey Ann Hallgren, Sylvan Lake

Colleen Natividad MacCuish, Edmonton

Juliusz Jeremy Slaski, Edmonton

Marcus John Van Vliet, St Albert

Lingyi Zheng, China

Zhiying Zheng, China

Bachelor of Fine Arts in Drama

Glenn William Brown, Acting, Edmonton

Connor Alexander Chiasson Suart, Acting, Calgary

Hillary Jonquil Naomi Warden, Acting, Edmonton

Master of Arts

Aalyssa Atley, Communications and Technology, Edmonton

Marc Bavin, Communications and Technology, British Columbia

Kristy Lynn Burke, Communications and Technology, Edmonton

Lacey Cribb, Communications and Technology, Fort Saskatchewan

Jean-Philippe Vincent Deneault, Communications and Technology, Saskatchewan

Rebecca Grieb, Communications and Technology, Ontario

Brittany Leigh Hurlburt, Communications and Technology, Calahoo

Kristine Erika Nakatsui, Communications and Technology, Edmonton

Jennifer-Anne Catherine Pascoe, Communications and Technology, Edmonton

Hanne Sofia Pearce, Communications and Technology, Sherwood Park

Georgette Animwaa Quarmyne, Communications and Technology, Calgary

Oliver Robert Rossier, Communications and Technology, Edmonton

Colleen Catherine Shaw, Communications and Technology, Edmonton

Rebecca Rose Shortt, Community Engagement, Edmonton

Shari Leigh Smith, Communications and Technology, Edmonton

Daniel Robert St Pierre, Communications and Technology, Edmonton

Mia Agu Trillanes, Communications and Technology, Philippines

Katherine Esme Norah Willis, Communications and Technology, Edmonton

Doctor of Philosophy

Tracy Marie Boger, Secondary Education, Fort McMurray

Helena Satu Neelam Dayal, Counselling Psychology in Educational Psychology, Ontario

Julieta Soledad Delos Santos, Secondary Education, Ontario

Berhanu Abate Demeke, Theoretical, Cultural, and International Studies in Education in Educational Policy Studies, Edmonton

Norene Geri Erickson, Adult, Community and Higher Education in Educational Policy Studies, Edmonton

Qi Guo, Measurement, Evaluation and Cognition in Educational Psychology, Edmonton

Evelyn Leslie Hamdon, Social Justice and International Studies in Education in Educational Policy Studies, Edmonton

Leslie Hazel Anne Hamilton, Counselling Psychology in Educational Psychology, Rocky Mountain House

Stephanie Anne Hayes, School and Clinical Child Psychology in Educational Psychology, Ontario

Jeongsuk Jang, Special Education in Educational Psychology, Republic of Korea

Michael Joseph Kohlman, Secondary Education, Ponoka

Kent Ka-Kin Lee, Studies in Teaching and Learning English as a Second Language in Educational Psychology, Edmonton

Christine Yvonne Martineau, Educational Administration and Leadership in Educational Policy Studies, Edmonton

Hasriadi Masalam, Adult Education in Educational Policy Studies, Indonesia

Joni Adele McBeth Turville, Secondary Education, Edmonton

Adam James McCaffrey, School and Clinical Child Psychology in Educational Psychology, Ontario

Krista McFadyen, Indigenous Peoples Education in Educational Policy Studies, Edmonton

Lawrence Muganga, Educational Administration and Leadership in Educational Policy Studies, Edmonton

Thashika Pillay, Social Justice and International Studies in Education in Educational Policy Studies, Edmonton

Dorothy Anna Pinto, Measurement, Evaluation and Cognition in Educational Psychology, Edmonton

Terilyn Ann Marie Pott, Counselling Psychology in Educational Psychology, Edmonton

Stephanie Rose Price, School and Clinical Child Psychology in Educational Psychology, Ontario

Amanda Stillar, Counselling Psychology in Educational Psychology,
Ontario

Doctor of Education

Timothy George Eaton, Secondary Education, Sherwood Park

Master of Education

Sherrise Alojado, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, British Columbia

Nicole Helen Ansell, School and Clinical Child Psychology in Educational Psychology, Okotoks

Lisa Marie Baird, Educational Studies, Red Deer

Lacey Lee Baker, Educational Studies, Lacombe

Ruth Marie Bernadas-Tymko, Educational Studies, Sherwood Park

Bonnie-Lynne Marie Boehm, Educational Studies, Fort Saskatchewan

Lori Lynne Boomer, Elementary Education, Edmonton

Jennifer Amy Breakenridge, Elementary Education, Edmonton

Janis Melanie Bridger, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, British Columbia

Saxon Butte, Educational Studies, Peace River

Ava Kalyca Chow, Health Sciences Education, Edmonton

Amy Rae Christiansen, Educational Studies, Olds

Sylvie Cormier, Health Sciences Education, New Brunswick

John Alexander Davey, Educational Studies, Taiwan

Craig Deardoff, Educational Studies, Edmonton

Jesse Michael Paul Diachuk, Educational Studies, Edmonton

Jonathan Daniel Dubue, Counselling Psychology in Educational Psychology, Edmonton

Julia Olena Dytyniak, Educational Studies, Edmonton

Agnes Marie Howard Flanagan, School and Clinical Child Psychology in Educational Psychology, New Brunswick

James Merle Fuller, Educational Studies, Lethbridge

Brittany Annette Gagne, Counselling Psychology in Educational Psychology, St Albert

Erika Dawn Ganger, Educational Studies, Red Deer

Raabia Ghazyani, Counselling Psychology in Educational Psychology, Edmonton

Niki Margaret Gill, Elementary Education, Leduc

Erin Dawn Graas, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, Saskatchewan

Andrea Marie Gringhuis, Educational Studies, Sylvan Lake

Peter Clark Semmens Hartwick, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, British Columbia

Michelle Diane Harvey, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, British Columbia

Marisa Gabrielle Haylett, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, British Columbia

Tiffany Estelle Dawn Hourie, Educational Studies, Manitoba

Donna Kathleen Hunter, Educational Studies, Edmonton

Jennifer Kathryn Jackson, Educational Studies, Red Deer

Nazia Mahboob Jeelani, Educational Studies, Fort McMurray

Paul Thomas Jespersen, Educational Studies, Edmonton

Stacy Lynn Johnson, Educational Studies, Edmonton

Stacey Lynn Marie Keeler, Secondary Education, Edmonton

Maria Ejaz Khan, School and Clinical Child Psychology in Educational Psychology, Ontario

Bobbi Leanne Kivi, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, Calgary

Carla Michelle Klassen, Educational Studies, Edmonton

Moira Anne Knott, Educational Studies, Ontario

Nancy Grace Flora Kypridemou, Educational Studies, Edmonton

Kayla Kathleen Marie Lake, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, Ontario

Lisa Nicole Lalonde, Special Education in Educational Psychology, Stony Plain

Jason Henry Marc Leboeuf, Educational Studies, Edmonton

Feng Li, Secondary Education, China

Wan Qing Li, School and Clinical Child Psychology in Educational Psychology, British Columbia

Robyn Laurie Lieverse, Educational Studies, Grande Prairie

Joanne Linnea Linden, Elementary Education, Edmonton

Kayla Marie Lee Lucas, Counselling Psychology in Educational Psychology, Edmonton

Isaac Allison MacDonald, Educational Administration and Leadership in Educational Policy Studies, Edmonton

Allan Jason Mahoney, Educational Studies, Red Deer

Valerie Sandra Mary Martel, Educational Studies, Grande Prairie

Cindy Laverne Matheson, Educational Studies, Red Deer

Danine Claire McCutcheon, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, Quebec

Kelsi Wynne McGillivray, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, Saskatchewan

Jonina Millis, Educational Studies, Bellevue

Karen Gwen Moniz, Health Sciences Education, Edmonton

Kirstyn Renee Morley, Psychological Studies in Education in Educational Psychology, Edmonton

Lindsey Rose Nadon, School and Clinical Child Psychology in Educational Psychology, Ontario

Tammy Lynn Nicks, Educational Studies, Red Deer

Keisha Ann Paddyfoot, Secondary Education, Jamaica

Kylie Michaela Jane Palfy, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, St Albert

Amanda Rose Paul, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, Fort Vermilion

Lance Douglas Pedersen, Technology in Education in Educational Psychology, Edmonton

Lise Marie-Monique Pethybridge, Educational Studies, Edmonton

Julie Ann Marie Pilgrim, Curriculum and Pedagogy in Elementary Education, Sherwood Park

Derek Iain Radford, Measurement, Evaluation and Cognition in Educational Psychology, Edmonton

Adam Drew Rurka, Educational Studies, St Albert

Dillon Gordon Michael Sabo-Bassett, Social Justice and International Studies in Education in Educational Policy Studies, Legal

Teri-Lynn Ann Sadek, Educational Studies, Airdrie

Laura Corinne Savich, Secondary Education, St Albert

Jessica Jean Sereda, Secondary Education, Westlock

Eunjin Shin, Measurement, Evaluation and Cognition in Educational Psychology, Edmonton

Kerstin Marie Skow, Elementary Education, Edmonton

Sharleen Linnea Steinhauer, Educational Studies, Edmonton

Qingyan Sun, Theoretical, Cultural, and International Studies in Education in Educational Policy Studies, China

Belal Jamal Sweileh, Secondary Education, Edmonton

Vanessa Irene Tran, Secondary Education, Edmonton

Cassidy Rose Tutschek, Elementary Education, Edmonton

Sandra Alford Ukaigwe, Educational Administration and Leadership in Educational Policy Studies, Edmonton

MaryAnn Irene Veenstra, Educational Studies, Rocky Mountain House

Leanne Whitefield, Educational Studies, Edmonton

Kevin Scott Winkel, Educational Studies, Sherwood Park

Shalynn Rene Zakordonski, Educational Studies, Edmonton

Xin Zhang, Secondary Education, China

Master of Library and Information Studies

Joseph Abernethy, British Columbia

Amanda Jeanette Arbuthnot, Calgary

Sarah Pearl Birch, Calgary

Richard Paul Bruneau, Manitoba

Jesse Peter Carson, Edmonton

Bahiyyih Marie Egeli, British Columbia

Christopher James Flint, Ontario

Frances Helena Hanemaayer, Ontario

Janie Diane Hill, Ontario

Laina Sarah Kelly, Edmonton

Emily Laura Anne Kumpf, Sherwood Park

Yin Wai Lilith Lee, Ontario

Cara Lynne Luken, Fairview

Michelle Luu, Edmonton

Ida Brooke McLean, Ontario

Pamela Mary Elizabeth Ridley, Edmonton

Alexander Boris Snukal, Manitoba

Robin Isobel Wells, Edmonton

Bachelor of Education

Azadeh Abdolrazaghi, Elementary Education, Edmonton

Yuki Asami, Secondary Education, Japan

Jason Todd Bartlett, Secondary Education, Edmonton

Kolt Cameron Bell, Secondary Education, Sylvan Lake

Brandon Lee Bewza, Secondary Education, British Columbia

Roxanne Louise Blesse, Secondary Education, Little Red River Cree Nation

Andrew John Booth, Secondary Education, Lac La Biche

Halle Lauretta Bouma, Secondary Education, Edmonton

Dylan Eric Boxall, Secondary Education, Rocky Mountain House

Barbara Anne Broadhead, Secondary Education, Magrath

Kyrin Eve Jaredy Buffalo, Elementary Education, Maskwacis

Tanya Laurette Bull-Strongman, Elementary Education, Edmonton

Seungyong Choi, Secondary Education, Edmonton

Cathryn Lee Clackson, Secondary Education, Edmonton

Catherine Viola Clausen, Elementary Education, Edmonton

Breanna Lee Coonan, Elementary Education, Wandering River

Kennedy Erin Coull, Secondary Education, Edmonton

Jaclyn Nadine Cuglietta-Lewis, Secondary Education, Edmonton

Miranda Helen Cecilia Cutarm, Elementary Education, Maskwacis

Rachelle Dandurand, Secondary Education, Edmonton

Yvette Rita Deschamps, Elementary Education, Maskwacis

Lauren Kelly Dobson, Secondary Education, Edmonton

Alyshia Dawn Easton, Elementary Education, Vegreville

Amanda Gabrielle Simone Ermineskin, Elementary Education, Maskwacis

David Zeis Fargo, Secondary Education, Edmonton

Sarah Lorane Lynn Fibke, Secondary Education, Edmonton

Melissa Theresa Ann Foley, Secondary Education, Gwynne

Daylen Brian Fredland, Secondary Education, Edmonton

Lauren Elise Funk, Secondary Education, Calgary

Chelsea Yolanda George, Secondary Education, Rocky View County

Lisa Lorraine Graves, Elementary Education, Edmonton

Stephanie Denise Gurnett, Elementary Education, Westlock

Sarah Marie Haeubl, Secondary Education, Edmonton

Korbin Janis Hausherr, Elementary Education, Drayton Valley

Kassy Indiana Haut, Secondary Education, St Albert

Megan Laurie Hein, Elementary Education, Hanna

Cullen Hitchcock, Secondary Education, Edmonton

Bobbi Violet Houle, Elementary Education, Maskwacis

Calvin Wesley Irwin, Elementary Education, St Albert

Dean Michael Iwanyshyn, Secondary Education, Edmonton

Kaileen Margaret Janzen, Secondary Education, La Crete

Paige Gwendolyn Jesperson, Elementary Education, St Albert

Cynthia Darlene Jim, Secondary Education, British Columbia

Steeven Mario Jobin, Secondary Education, St Albert

Chase Cherian John, Secondary Education, Edmonton

Josephine Margaret Joines, Elementary Education, Edmonton

Rabie Kamal, Secondary Education, Edmonton

Alexis Ariana Katzeff, Elementary Education, Edmonton

Matthew Laurence Keddy, Secondary Education, Grande Prairie

McKenzie Shae Keil, Elementary Education, Beaumont

Erin Carmen Keller, Secondary Education, Drayton Valley

Lindsay Carolyn Knox, Secondary Education, Edmonton

Mikayla Jane Kolody, Secondary Education, Edmonton

Alyza Mendoza Konopka, Elementary Education, Slave Lake

Jasmine Barbara Kaur Koonar, Elementary Education, Calgary

Courtney June Kraft, Elementary Education, Edmonton

Adriano Labriola, Secondary Education, Edmonton

Kaitlyn Ashley Ladret, Secondary Education, Edmonton

Brandon Henry Laliberte, Secondary Education, Edmonton

Robert Wayne Landers, Secondary Education, Drayton Valley

Katelyn Danielle Rose Larsen, Elementary Education, Kikino

Gabrielle Lefebvre, Elementary Education, Edmonton

Yelena Levin, Secondary Education, Calgary

Savannah Lisa Lincez, Elementary Education, Morinville

Marie Ann Lyttle, Elementary Education, Fort Kent

Benjamin Robert Keith MacKay, Secondary Education, Edmonton

Loughlan Steven Maclean, Elementary Education, Fort Kent

Martin Matthew Makulowich, Secondary Education, Calgary

Meagan Elizabeth Manzanares, Elementary Education, Edmonton

Camille Mathew, Elementary Education, Edmonton

Meagan Ashley McGill, Elementary Education, Edmonton

Madison Kayla McGrath, Elementary Education, Bonnyville

Sydney Jean McLeod, Elementary Education, Edmonton

Cassandra Christine Melanson, Elementary Education, Edmonton

Alyssah-Jasmine Hafeez Merani, Elementary Education, British Columbia

Courtney Leah Montour, Elementary Education, Maskwacis

Taylor Grace Neveu, Elementary Education, Edmonton

Kyle Stacy Northwest, Elementary Education, Maskwacis

Candace Adele Josette Okeymow, Elementary Education, Maskwacis

Aleisha Courtney Omeasoo, Elementary Education, Edmonton

Eziah Jacob Pahl, Secondary Education, Athabasca

Grayson Ronald Parish, Secondary Education, Edmonton

Gillian Elizabeth Grace Peacock, Elementary Education, Edmonton

Jenna-Lee Elizabeth Peacock, Elementary Education, Alliance

Jordan Rheanne Pearson, Secondary Education, Edmonton

Barbara Ann Persaud, Elementary Education, Ontario

Jennifer Joanna Pinto, Elementary Education, Edmonton

Andrew Johnathan Priddle, Secondary Education, Waskatenau

Landis Roan, Elementary Education, Maskwacis

Amy Johnston Robertson, Elementary Education, Sherwood Park

Charlotte Lorraine Rollans, Elementary Education, Edmonton

Mariangela Rosi, Elementary Education, Edmonton

Alyssa Rae-Ann Sharon Rosman, Elementary Education, Edmonton

FALL CONVOCATION 2018

Janelle Dawn Rozak, Elementary Education, Edmonton

Jessica Lynn Rushton, Elementary Education, Manitoba

Leslie Florence Lee Saddleback, Elementary Education, Ma-Me-O Beach

Mary Jane Louise Saddleback, Elementary Education, Maskwacis

Benjamin Paul Sager, Secondary Education, Edmonton

Ziyan Zaherali Samnani, Secondary Education, Edmonton

Emma Lorraine Saretsky, Secondary Education, Calgary

Curtis James Saulnier, Elementary Education, Edmonton

Joshua Steven Sos, Secondary Education, Edmonton

Rheanna Mae Souliere, Elementary Education, Edmonton

Shira Alizah Spring, Elementary Education, Edmonton

Ariana Elsa Sterling, Elementary Education, Westlock

Gianne Marnie Stover, Elementary Education, Bonnyville

Giselle Liandra Strongman-Swampy, Elementary Education, Maskwacis

Lindsay Elizabeth Stuart, Elementary Education, British Columbia

Nadia Maria Tamburro, Elementary Education, Edmonton

Malcolm Joseph Tisdale, Secondary Education, Eckville

Megan Jean Toker, Secondary Education, Peace River

Jessalyn Marie Vandelannoite, Elementary Education, Lamont

Alexander Dario Venesia, Elementary Education, St Albert

Paige Courtenay Waudby, Elementary Education, Athabasca

Lindsey Karen Weir, Elementary Education, Edmonton

William Stuart Wentz, Secondary Education, Calgary

Garth Lewis Wiebe, Elementary Education, Lac La Biche

Stephen Christian William Wolfe, Elementary Education, Maskwacis

Patricia Rae Ann Yanew, Secondary Education, Edmonton

Raelene Tasha Youngchief, Elementary Education, Bonnyville

Gabriela Michelle Zuniga, Secondary Education, Calgary

Master of Arts

Avery Clair Letendre, Native Studies, St Albert

Loriena Pearl Melnick, Native Studies, Beaumont

Laura Peterson, Native Studies, British Columbia

Molly Suzanne Swain, Native Studies, Calgary

Bachelor of Arts in Native Studies

Roxanne Louise Blesse, Little Red River Cree Nation

Paige Chandler Cardinal, Edmonton

Mingyang Du, China

Megan Jessica Eady, Ontario

Cynthia Darlene Jim, British Columbia

Samantha Raven Roan, Edmonton

Diploma of the Faculty of Education

Saira Ali, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Edmonton

Raquel Arraiza Lasa, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Calgary

Navneet Kaur Bajwa, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Edmonton

Miriam Co, Generalist Studies in Elementary Education, Edmonton

Famela Contaoi Galicia, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Edmonton

Kimberly Ann Hayton, English as a Second Language in Secondary Education, Red Deer

Harshala Prakash Kadam, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Edmonton

Zakaria Mahmoudi, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Edmonton

Diana Ramona Sabados, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Edmonton

Manpreet Kaur Sandhu, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Edmonton

Sukhjeet Kaur Sandhu, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Edmonton

Roman Igorevitch Shiyan, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Edmonton

Ramandeep Verma, Special Topics - Building Teaching and Learning in an Urban Context in Secondary Education, Calgary