• Saturday, February 22, 2020
  • 10:00 AM
  • Victoria, UVic - Commonwealth Pool

Cale Kooyman captures U SPORTS 50m breaststroke gold

Bears finish U SPORTS Championship in 9th, Pandas 14th

By Connor Hood w/files from U SPORTS on February 22, 2020

VICTORIA (U SPORTS) – The reigning king and defending team champions of the pool retained their crowns, while a new queen was crowned for the first time in five years, following Day 3 of the U SPORTS Swimming Championships at Saanich Commonwealth Place.

 

Both the UBC men’s and women’s programs captured the team title for the fourth consecutive season. For the men, it was their 18th national title, while this marked the 24th national banner for the women.


Bears swimmer Cale Kooyman successfully defended his U SPORTS gold medal in the 50m breaststroke, capturing the title with a time of 28.90.

The Golden Bears finished the event in 9th, while the Pandas placed 14th. 

TEAM STANDINGS

 

Men (Nelson C. Hart Trophy)

 

1.     UBC, 1,087

2.     Calgary, 873

3.     Toronto, 765

4.     McGill, 691

5.     Ottawa, 515.5

6.     Victoria, 494

7.     Regina, 400

8.     Montreal, 328

9.     Alberta, 303

10.  Western, 291.5

11.  Laval, 229.5

12.  Waterloo, 163

13.  Acadia, 118

14.  McMaster, 115

15.  Manitoba, 69

16.  Dalhousie, 46

17.  Lethbridge, 39

18.  Guelph, 38

19.  Brock, 36

20.  Thompson Rivers, 34.5

21.  Sherbrooke, 20

22.  UNB, 15

 

Women

 

1.     UBC, 1,092.5

2.     Toronto, 978.5

3.     Calgary, 864

4.     Victoria, 552.5

5.     Montreal, 499

6.     Ottawa, 377

7.     McGill, 343.5

8.     Western, 290

9.     Laval, 254

10.  McMaster, 252.5

11.  Dalhousie, 231.5

12.  Manitoba, 212.5

13.  Alberta, 147

14.  Guelph, 111

15.  Regina, 86

16.  UNB, 63

17.  Waterloo, 59.5

18.  Sherbrooke, 57

19.  Laurier, 54

20.  Acadia, 51

21.  UQTR, 48

22.  Laurentian, 45

23.  Lethbridge, 37

 

WOMEN’S INDIVIDUAL MEDALLISTS DAY 3

 

W 800m Freestyle

 

1.     Danica Ludlow, Calgary, 8:45.45 (U SPORTS record)

2.     Marit Anderson, Calgary, 8:52.72

3.     Megan Dalke, UBC, 8:53.14

 

W 50m Breaststroke

1.     Kelsey Wog, Manitoba, 31.21

2.     Hillary Metcalfe, UBC, 32.39

3.     Marie-Laurence Godin, Sherbrooke, 32.51

 

W 200m Back

1.     Aleksa Gold, Toronto, 2:13.62

2.     Lauren Crisp, Victoria, 2:14.84

3.     Olivia Ellard, UBC, 2:14.99

 

W 100m Freestyle

1.     Hoi Lam Tam, UBC, 55.50

2.     Aleksa Gold, Toronto, 56.35

3.     Ainsley McMurray, Toronto, 56.58

 

W 200m IM

1.     Kelsey Wog, Manitoba, 2:10.87, U SPORTS record

2.     Emily Overholt, UBC, 2:12.86

3.     Hannah Genich, Toronto, 2:16.98

 

W 4x100m Medley Relay

1.     UBC, 4:09.72

(Olivia Ellard, Hillary Metcalfe, Emily Overholt, Hoi Lam Tam)

 

2.     Toronto, 4:10.63

(Aleksa Gold, Abby McDonald, Hannah Genich, Ainsley McMurray)

3.     Victoria, 4:13.92

(Lauren Crisp, Jamie Hellard, Danielle Hanus, Alexandria Hedges)

 

MEN’S INDIVIDUAL RESULTS DAY 3

M 50m Breastroke

1.     Cale Kooyman, Alberta, 28.90

2.     Tengbo Yu, McGill, 28.96

3.     Will Barrett, Ottawa, 29.06

 

M 200m Back

1.     Markus Thormeyer, UBC, 1:58.54 (U SPORTS record)

2.     Richie Stokes, Calgary, 2:01.70

3.     Anders Klein, Calgary, 2:02.57

 

M 100m Freestyle

1.     Markus Thormeyer, UBC, 49.36

2.     Davide Casarin, Ottawa, 50.51

3.     Alexander Pratt, UBC, 51.17

 

M 200 IM

1.     Brodie Young, UBC, 2:04.10

2.     Brian Palaschuk, Regina, 2:04.50

3.     Robert Hill, Calgary, 2:04.74.

 

M 1,500m Freestyle

1.     Davide Casarin, Ottawa, 15:30.55 (U SPORTS record)

2.     Hau-Li Fan, UBC,15:33.13

3.     Eric Hedlin, Victoria, 15:40.17

 

M 4x100m Medley Relay

1.     UBC, 3:42.55

(Markus Thormeyer, Jaren LeFranc, Dmitriy Lim, Alexander Pratt)

 

2.     Toronto, 3:45.97

(Tyler Wall, Graeme Aylward, Osvald Nitski, Cameron Kidd)

 

3.     Calgary

(Anders Klein, Benjamin Blackmon, Robert Hill, Paul Latkovic)

 

INDIVIDUAL HONOURS

 

Men

Swimmer of the Year: Markus Thormeyer, UBC

Rookie of the Year: Nathan Beaudin-Bolduc, Laval

Sprinter’s Cup (single winner of both 50m and 100m freestyle): Not awarded

Fox 40 Coach of the Year: Peter Carpenter, McGill

Student-Athlete Community Service Award: Gordon Forrest, Ottawa

 

Women

 

Swimmer of the Year: Kelsey Wog, Manitoba

Rookie of the Year: Daphne Danyluk, McGill

Sprinter’s Cup (single winner of both 50m and 100m freestyle): Hoi Lam Tam, UBC

Fox 40 Coach of the Year: Vlastimil Cerny, Manitoba

Student-Athlete Community Service Award: Celine Funk, Brock