Convocation Congrats! June 14: Law, Arts, Extension, and Physical Education and Recreation

Convocation Congrats!

Today, the U of A community celebrates the academic achievements of its Spring graduates from the Faculties of Law, Arts, Extension, and Physical Education and Recreation. Each has toiled and excelled in their field, and we’d like to take this opportunity to say congrats — well done, everyone!

FACULTY OF LAW

Juris Doctor

Jaffar Abbas-Hasanie, Calgary
Ryan Jeffrey Ackerman, Edmonton
Bradley William Arnold Angove, Edmonton
Christopher Anninos, British Columbia
Stephanie Arseneault, New Brunswick
Terence Bradley Arthur, Edmonton
Gavyn Backus, British Columbia
Amanda Grace Lesley Baker, British Columbia
Hailee Felicia Barber, Irma
Eric Harold Barstad, Brooks
Grayson Jonathan Andrew Bateyko, St Paul
Gordon Joseph Becher, Fairview
Bryan Martin Beck, British Columbia
Angela Rose Beierbach, Medicine Hat
Jeffrey Tyler Bengry, Lethbridge
Johanna Elizabeth Berry, British Columbia
Jasmine Billing, Edmonton
Melis Nihan Bittman, British Columbia
Blaine Ty Bowman, Edmonton
Andrea Miyoko Brooks, Edmonton
Jenna Joyce Broomfield, Edmonton
Stephen Brophy, Ontario
James Cantwell, British Columbia
Michael Kyle Cantwell, British Columbia
Jessica Lynn Cartwright, Edmonton
Adam Richard Cembrowski, Edmonton
Lauren Nicole Chalaturnyk, St Albert
Matthew Chao, British Columbia
Carina Grace Yat-Yan Chiu, Calgary
Denny Chung, British Columbia
Ksenija Ciric, British Columbia
Evan Davis Clarke, British Columbia
Paula Teagan Cooper, British Columbia
David Scott Cowley-Salegio, Edmonton
Nizar Dahrouge, Edmonton
Jeffrey Landon Daniels, Lac La Biche
Stefan Louis Delblanc, Edmonton
Sarah Grace Denholm, Edmonton
Aditya Dhingra, Ontario
Julie Mien An Dinh, Edmonton
Matthew Richard Dolan, Edmonton
Brendan Kristjan Downey, British Columbia
Jordan Michael Drexler, Ontario
Alexandra Joanne Dunn, Grande Prairie
James Herbert Dyck, Calgary
Haley Ellen Edmonds, Edmonton
Karsten Zachary Erzinger, British Columbia
Benjamin Ferland, Edmonton
Caitlyn Mary Anne Field, Edmonton
Robyn Arlene Fischer, Calgary
Jamie Alexandra Fitzel, Whitecourt
Chelsea Lynn Flintoff, British Columbia
Michelle Fong, Edmonton
Allen William Fowlis, Calgary
Ashley Christine Gelinas, Edmonton
Robley Ludiane Goff, New Brunswick
Emily Helen May Gore, British Columbia
Chelsey Tamsen Grue, Edmonton
Elizabeth Grzyb, Calgary
Evan Gerald Halbert, Ontario
Jason Rodney Harley, St Albert
Jack Thomas Harmon, Edmonton
Jason Harp, British Columbia
Samantha Nicole Harper, Edmonton
Nadia Haymour, Edmonton
Emma Gabrielle Himsl, Vegreville
Juliana Kar Yan Ho, Edmonton
Caitlin Briana Hodgson, British Columbia
Conor James Holash, Saskatchewan
Taylor Morgan Holland, Red Deer
Dawson Horning, Calgary
Zachary Houston, Manitoba
Sean Patrick Hume, Calgary
Mark Irvin Husband, Edmonton
Robin Jawanda, British Columbia
Afshaan Jiwaji Kapasi, Edmonton
Si Yeon Joo, British Columbia
Jotika Kaur Kaler, Calgary
Lana Joelle Kampitsch, Edmonton
Jesse Kasprow, British Columbia
Peter Mark Keohane, Calgary
Jessica Kind, British Columbia
Lerina Koornhof, British Columbia
Carrie Lynn Koperski, Edmonton
Jennifer Danielle Kozak, Edmonton
Kerri Elizabeth Krawchuk, Spruce Grove
Victoria Maria Kubinski, Edmonton
Hyuk Ju Kwon, Calgary
Jason Tyler Lai, Edmonton
Simon Harris Lambert, Edmonton
Chelsea Elouise Charlie Langlois, British Columbia
Allie Lynn Larson, Devon
Brooklyn Milan LeClair, Edmonton
John Lee, British Columbia
Rebecca Sarah Lee, Edmonton
Chyna Marie Anastasia Lines, British Columbia
Jeremy Paul Livingston, Prince Edward Island
August Locke, Ontario
Maxime Curtis Lutz, Edmonton
Denny Alexander Mah, Edmonton
Jeevanjot Singh Mann, Edmonton
Matthew Alexander Fraser Martin, Fort McMurray
Vicki Lynn Martin, Edmonton
Allana McComb, Ontario
Tyler David McDonough, Calgary
Krista McFadyen, Edmonton
Olivia Ariel McGhan, Sherwood Park
Molly Gretna Heather McIntosh, British Columbia
Barret Joeseph Zupan McNally, Edmonton
James Robert McTague, Edmonton
Shaheer Ahmad Meenai, Edmonton
Ashton Nicole Menuz, Calgary
Alexander Michel, Ontario
Sean Declan Midwood, British Columbia
Kevin Jordan Mitchell, British Columbia
Christopher Monfette, Spruce Grove
Jae Stuart Morris, Ontario
Joel Murphy, Edmonton
Patrick Michael Newman, Edmonton
Amy Kathryn Maria Nothof, Sherwood Park
Kaetlyn Anne Elaine Oates, Edmonton
Matthew Parent, Edmonton
Calvin Gary Patterson, Edmonton
Kristin Jamie Plester, Edmonton
Marko Pokrajac, British Columbia
Allison Marjorie Purdon, Edmonton
Richard Raffai, Northwest Territories
Matthew Masculino Ramos, Edmonton
Martin Joseph Redman, Calgary
Brandyn James Rodgerson, Saskatchewan
Christina Emma Roth, Edmonton
Elena Karis Ryland, Calgary
Sarah Elizabeth Sager, Edmonton
Chase Salembier, Saskatchewan
Anthony Saric, British Columbia
Michael Glenn Saunders, Calgary
Megan Elizabeth Schaub, Edmonton
Matthew Devon Schneider, Calgary
Dorian Simonneaux, British Columbia
Patrick Michael Smith, Ontario
Joseph Aaron Soifer, Edmonton
Matthew James Summers, Ontario
Mark Benjamin Tagg, Stony Plain
Samantha Alli Taylor, Calgary
Christine Dominique Tays, Edmonton
Kimberly Gurnisha Kaur Thauli, British Columbia
Jacqueline Tory Thibaudeau, Edmonton
Kayla Marie Thompson, Edmonton
Nicholas Yukio Todd, Calgary
Randell Robert Trombley, Edmonton
Bryan Peter Tsui, British Columbia
Daniel Van den Berg, British Columbia
Jenna Elizabeth Vivian, Edmonton
Maryna Vysotski, Edmonton
Monica Juan Wang, China
ShiYuan Wang, British Columbia
Melanie Paige Webber, Calgary
Paul Roy Welke, Edmonton
Bryce William Wells, Cochrane
Ian Spenser Wilson, Edmonton
Terra Ashley Woelke, Edmonton
Andrew Scott Wood, Lac La Biche
Sunhae Youm, United States
Ben Robert Young, Edmonton
Luke Lee Young, Edmonton

FACULTY OF ARTS

Doctor of Philosophy

Eduard Baidaus, History in History and Classics, Edmonton
Lizaveta Kasmach, History in History and Classics, Belarus
Danielle Monica Lamb, Comparative Literature, British Columbia
Audra Ellen Phillips, Linguistics, Calgary
Tamara Gayle Sorenson Duncan, Linguistics, Saskatchewan
Hillary Anne Sparkes, Anthropology, United States
Jill Susanne Taylor-Hollings, Anthropology, Ontario
Regan Cathryn Treewater, Comparative Literature, United States
Mark Stanley Wheller, Religious Studies, Edmonton

Master of Arts

Mi Kwi Cho, East Asian Interdisciplinary Studies in East Asian Studies, Japan
Aaron Daniel Coons, Anthropology, Saskatchewan
Anita Cutic, English in English and Film Studies, Croatia
Milos Dumanovic, Economics, Yugoslavia
Gerald Ejike Ezenwa, Economics, Nigeria
Wafa Gaiech, English in English and Film Studies, Tunisia
Brieanne Taylor Glaicar, Ancient Societies and Cultures in History and Classics, Northwest Territories
Jennifer Irene Hallson, Anthropology, Edmonton
Rachael Joan Heffernan, Religious Studies, Ontario
Mengqi Li, East Asian Studies, China
Yifan Li, History of Art, Design, and Visual Culture in Art and Design, China
Julie-Ann Mercer, History of Art, Design, and Visual Culture in Art and Design, Edmonton
Tetsuya Miyaguchi, Japanese Language and Linguistics in East Asian Studies, Japan
Kerry Lynn Sluchinski, East Asian Studies, Edmonton
Jane Kamjing Traynor, East Asian Studies, Calgary

Master of Science

Graham Tomkins Feeny, Linguistics, Edmonton
Matthew Curtis Kelley, Linguistics, United States

Master of Fine Arts

Adrian Marcus Emberley, Painting in Art and Design, Edmonton
Suzanne Elisabeth Martin, Directing in Drama, Manitoba
Miriam Rudolph, Printmaking in Art and Design, Manitoba
Angela Yvonne Snieder, Printmaking in Art and Design, Ontario
Megan Elizabeth Warkentin, Painting in Art and Design, Leduc
Ashley Wright, Directing in Drama, Edmonton

Master of Design

Devaki Ajit Joshi, Visual Communications Design in Art and Design,
India

Bachelor of Arts with Honors

Hasan Seyfullah Birer, Economics, Turkey
Erin Alana Carter, Creative Writing — Cooperative Education Program, Edmonton
Bowen Deng, Economics, China
Frank-Olivier Yatoa Garane, Economics, Burkina Faso
Kathleen Elan Hallson, History, Edmonton
Mitchell Chase Hughes, Economics, Edmonton
Emily Barbara Kaliel, History, Edmonton
Andrey Kirillin, Economics, Edmonton
Kasjan Ivan Mark Koziak, Economics, Edmonton
Callum MacGilp MacDonald, History, Edmonton
Rebecca Marie Nokleby, Anthropology, Edmonton
Megan Leigh Paranich, Anthropology, Lac La Biche
Zhang Qiu, Economics, China
Siobhan Dong Fa Alookie Quigg, English, Northwest Territories
Sarah Louise Rose, English, Edmonton
Dimple Singh Saggar, Economics, Edmonton
Aphra Mary Sutherland, English, Calgary
Kira Naomi Constance Thibaudeau, Religious Studies, Edmonton
Stephanie Erin Thomlinson, Linguistics, St Albert
Connor John Thompson, History, Edmonton
Emily Yi Tran, History, Edmonton
Nathan Malektoo Vandermolen-Pater, Linguistics, Edmonton
Daniel Benjamin Walker, History of Art, Design and Visual Culture, Edmonton

Bachelor of Arts

Phoebe May Amendt, History with Physics Minor, Breton
Tomas Andel, English with Music Minor, Edmonton
Leah Patricia Anderson, Planning with Drama Minor, Edmonton
Oleksandr Oleksandr Antonenko, Economics with Mathematics Minor, Edmonton
Jennifer Christine Argan, Anthropology with Latin American Studies Minor, Edmonton
Jean Bae, Classics with English Minor, Fort McMurray
Akshat Bajaj, Economics with Psychology Minor, India
Ailin Bao, Economics and Mathematics, China
Binbin Bao, Economics with Computing Science Minor, China
Jayden Kennedy Sidney Bearchell, Economics with Political Science Minor, St Albert
Robyn Natasha Bekkema, English with Anthropology Minor, Cold Lake
Alexander Andre Belanger, English and Philosophy, Edmonton
Rochelle Brooke Bergeron, Linguistics with Psychology Minor, British Columbia
Casie Amber Berggren, Anthropology with East Asian Studies Minor, Whitecourt
Teresa Jean Brodhead, English with Philosophy Minor, St Albert
Seth Benjamin Burnard, History with Political Science Minor, Lacombe
Phillip James Burrows, Human Geography with Philosophy Minor, St Albert
Dongrui Cai, Economics and Art and Design, China
Yayuan Cao, Japanese Language and Literature with Psychology Minor, China
Marie Colette Carabine, Linguistics with Psychology Minor, Edmonton
Sandra Elizabeth Castillo Rosa, Anthropology with Classical Studies Minor, Edmonton
Claudette Gamboa Castro, Linguistics with Psychology Minor, Philippines
Catherine Mary May Chan, Human Geography with Economics Minor, Vegreville
Natalie Erin Chan, East Asian Studies with Religious Studies Minor, Edmonton
Andrew Mckeen Chell, Planning — Cooperative Education Program with Economics Minor, Edmonton
Chu An Annie Chen, Economics with Psychology Minor, Edmonton
Tianyang Chen, Economics and East Asian Studies, China
Tingting Chen, Art and Design with History Minor, China
Jiaxin Cheng, Economics with Mathematics Minor, China
Rachel Sara Chenier, Linguistics with Sociology Minor, Nunavut
So Yeon Cho, English with Art and Design Minor, Sherwood Park
Kaitlyn Ann Christopherson, History with Anthropology Minor, Drayton Valley
Po-Yu Chuang, Economics with Sociology Minor, Taiwan
Gene Chui, Economics with East Asian Studies Minor, Edmonton
Jue Hao China Chung, Anthropology with Economics Minor, Hong Kong SAR
Victoria Hunter Clegg, Linguistics with Psychology Minor, Edmonton
Brendan Thomas Cook, Economics with Psychology Minor, Edmonton
Shivon Stacey-Anne Cooper, English with Drama Minor, Edmonton
Caitlyn Angelina Couturier, Linguistics with Psychology Minor, Edmonton
Heather Ann Davidson, Human Geography and Classical Studies, British Columbia
Rebecca Emily Mary Day, English with Anthropology Minor, St Albert
Lonneke De Groot, Linguistics with Sociology Minor, Sherwood Park
Venus Agnes De Guzman, Anthropology with English Minor, Edmonton
Daniel James Frederick Decker, English with French Language and Literature Minor, Edmonton
Shuang Deng, Economics with Mathematics Minor, China
Nour Deni, Linguistics with Psychology Minor, Edmonton
Jeskiran Kaur Dhaliwal, Science, Technology and Society with Sociology Minor, Edmonton
Jotbir Kaur Dhillon, History with Psychology Minor, British Columbia
Anna Sarahfay Diaz, Drama with Classical Studies Minor, St Albert
Chad Barry DieBold, Linguistics with German Language and Literature Minor, Claresholm
Deanna Kathryn Dombroski, Chinese Language and Literature with East Asian Studies Minor, Edmonton
Yunze Dong, Economics with History Minor, China
Jinshan Du, History with Economics Minor, China
Xinyu Du, Economics with History Minor, China
Elizabeth Grace Duke, English and French Language and Literature, Calgary
Stephen Andrew Joshua Dyck, Linguistics and Philosophy, Edmonton
Jacy Kale David Eberlein, English with Philosophy Minor, St Albert
Nathan Richard Eifert, Human Geography with German Language and Literature Minor, Edmonton
Melody Lee Everest, Religious Studies with Christian Theology Minor, Edmonton
Stacy Ann Thelma Fairfull, History with English Minor, Edmonton
Boya Fan, History with English Minor, China
Xue Fang, Economics with Statistics Minor, China
Xuehan Feng, East Asian Studies with Japanese Language and Literature Minor, China
Zhu Feng, Economics with Statistics Minor, China
Matthew Mark Ferbey, English with Philosophy Minor, Edmonton
Silvia Cecilia Fernandez, Linguistics with History Minor, Sherwood Park
Heather Lynne Finlayson, History with German Language and Literature Minor, Edmonton
Lindsay Erin Fraughton, Religious Studies and Sociology, Fort Saskatchewan
Jared Joseph Albert John French, History and Political Science, Edmonton
Xiaoxun Fu, Economics with Linguistics Minor, China
Zhan Gao, Economics with Sociology Minor, China
Clancylyn Lilybeth Gerla, Anthropology and Sociology, Edmonton
Neelam Kaur Gill, English with History Minor, Edmonton
Eugenia Gokhman, Linguistics and Psychology, Ontario
Yunfei Gong, Economics with East Asian Studies Minor, China
Treena Gould, Art and Design with Music Minor, Edmonton
Joshua Gabriel Greschner, English with History Minor, Sherwood Park
Winona Rose Grosh Susut, Economics with Sociology Minor, Edmonton
Kangge Guo, Japanese Language and Literature with East Asian Studies Minor, China
Lulu Guo, Economics with Psychology Minor, China
Lauren Hall, Anthropology with Women’s and Gender Studies Minor, St Albert
Ara Bettina Doloiras Hamor, Economics and Political Science, Philippines
Yue Han, Economics and East Asian Studies, China
Meng qi Qi Hao, Economics with Mathematics Minor, China
Trent Glen Harris, English with Biological Sciences Minor, British Columbia
Caitlin Joanna Patten Hart, English with Drama Minor, Edmonton
Shaneen Dawn Hartwig, Linguistics with Psychology Minor, Spruce Grove
Jamie Alison Hatfield, Linguistics with Psychology Minor, Edmonton
Sanling He, Economics with Japanese Language and Literature Minor, China
Zhewei He, Economics with Mathematics Minor, China
Emilie Catherine Heaton, Classical Studies and Anthropology, Calgary
Josephine Emelia Hendrick, English and Women’s and Gender Studies, Edmonton
Morgan Russell Hendry, Economics with Political Science Minor, British Columbia
Lisa Anne Marie Hennig, English with Sociology Minor, Edmonton
Cole Lewis Heppell, Drama, Edmonton
Susannah Louise Hermaszewska, History and Political Science, United Kingdom
Luigi Tiu Hernandez, Economics with Psychology Minor, Edmonton
Joshua Terry Hillaby, English — Cooperative Education Program with Anthropology Minor, St Albert
Brooke Ashley Hodgson, Drama, Edmonton
Jiyang Hu, East Asian Studies with Mathematics Minor, Edmonton
Jingbo Hua, East Asian Studies with Political Science Minor, China
Beishi Huang, Linguistics with Mathematics Minor, China
Chen’en Huang, Economics and Mathematics, China
Robyn Anne Hynes, Anthropology with Russian Language and Literature Minor, Edmonton
Johanna Margaret Louise Ibsen, History with Christian Theology Minor, Spruce Grove
Hayley Joy Irvine, Drama, Cochrane
Deanna Iris Irwin, Linguistics and Psychology, Edmonton
Lindsey Kristine Jacobsen, Anthropology with Psychology Minor, Edmonton
Xuan Jiao, Economics with History Minor, China
Zhengfan Jin, Economics with History Minor, China
Xinyu Jing, Economics with Linguistics Minor, China
Krystal Jayne Johnson, Drama, Edmonton
Melissa Caitlin Johnson, Linguistics and Psychology, Sherwood Park
Regan Janae Kaasten, English with Comparative Literature Minor, Edmonton
Mbabazi Akiiki Kachope, English with Women’s and Gender Studies Minor, Sherwood Park
Caitlin Grace Kamminga, English with Film Studies Minor, St Albert
Harshbir Singh Kang, Classical Studies with History Minor, Edmonton
Kai Kang, Economics with Mathematics Minor, China
Leyi Kang, Economics with Mathematics Minor, China
Amy Irene Kasper, Anthropology with History Minor, Edmonton
Helen Kathleen Kawalilak, Economics with Political Science Minor, Edmonton
Michelle Janae Kerr, English with Film Studies Minor, Edmonton
Narek Khachatryan, Economics with Sociology Minor, Northwest Territories
Tanzila Khawaja, History with English Minor, Edmonton
Madyson Isabella Kjosness, English with Art and Design Minor, Edmonton
Gabrielle Mary Kocken, English with Creative Writing Minor, Sherwood Park
Nicole Haley Kolkman, Anthropology and Classical Studies, Sherwood Park
Daniel George Kolotyluk, Economics with Sociology Minor, Edmonton
Lynn Ashley Jane Indrani Krishnasami, History of Art, Design and Visual Culture with Sociology Minor, Edmonton
Jessica Morgan Kuehnemuth, Art and Design with Philosophy Minor, Edmonton
Do Hee Kwon, Economics and Sociology, Edmonton
Ka Wing Lai, Economics with East Asian Studies Minor, Hong Kong SAR
Danielle Elizabeth Georgina Lamoureux, Anthropology with Human Geography Minor, Edmonton
Alison Kar Kay Lau, Linguistics with Psychology Minor, Edmonton
Jonathan Sheridan Krinkie Lawrence, Planning with Art and Design Minor, Edmonton
Meredith Eileen Leary, Anthropology with Arts Cultural Management Minor, Edmonton
Ann Chan-hee Lee, English with Creative Writing Minor, Calgary
Cheng-Han Lee, Economics with Mathematics Minor, Taiwan
Christine Lee, Planning and Art and Design — Cooperative Education Program, Edmonton
Hyewon Lee, Combined Chinese and Japanese with Economics Minor, Edmonton
Janice Tze-Vui Lee, Planning — Cooperative Education Program with Computing Science Minor, Beaumont
Wei Ping Lee, Economics with East Asian Studies Minor, Taiwan
Emily Ruth Lehune, English and Japanese Language and Literature, Edmonton
Gloria Hip Tung Leung, Economics with Sociology Minor, Hong Kong SAR
Kitty Leung, Linguistics with Sociology Minor, Hong Kong SAR
Luowen Li, Human Geography and Economics, China
Shuanghong Li, Economics and East Asian Studies, China
Wenxin Li, Film Studies with Chemistry Minor, China
Yankun Li, History with Economics Minor, China
Yufei Li, Economics and Mathematics, China
Zhouyutong Li, Economics with Linguistics Minor, China
Yaomin Liang, History with Economics Minor, China
Tae Hyeon Lim, Economics with East Asian Studies Minor, British Columbia
Mark Lin, Classical Studies with English Minor, Edmonton
He Liu, Economics with History Minor, China
Yijiang Liu, Economics and East Asian Studies, China
Hei Tong Lo, Economics with East Asian Studies Minor, Macao
Amanda Lea Lopushinsky, Linguistics with English Minor, Edmonton
Pearl Louise Lorentzen, Linguistics with Creative Writing Minor, Three Hills
Xuan Lu, Economics with Statistics Minor, China
Yangfan Lu, Economics with Music Minor, China
Haofeng Luo, Economics with Mathematics Minor, China
Qianrui Luo, Economics with East Asian Studies Minor, China
Alexander St Clair Mackay, English and Film Studies, Edmonton
Aaron Timothy Mah, Economics with Psychology Minor, Edmonton
Daniel George Mains, East Asian Studies with History Minor, Edmonton
Anna Kathleen Maki, History with English Minor, Edmonton
Mark David Mandrusiak, English with History Minor, Edmonton
Taylor-Ann Marie Mason, Linguistics with Political Science Minor, Edmonton
Miranda Kathleen McGeean, English with Classical Studies Minor, Edmonton
Rachel Joanna McPhee, Linguistics with French Language and Literature Minor, Nova Scotia
Xinnan Mei, Economics with History Minor, China
Ruchen Meng, Economics with History Minor, China
Dianchun Miao, Economics with Mathematics Minor, China
Jiajun Miao, Economics with Computing Science Minor, China
Emily Grace Miazga, Drama, Edmonton
Patrick Denis Michaud, Drama with Sociology Minor, Edmonton
Jean Agnes Dalgetty Middleton, History with Anthropology Minor, Edmonton
Stefan Milanovic, Economics and History, Edmonton
Kimberly Jennifer Miller, Japanese Language and Literature and French Language and Literature, Edmonton (awarded January 12, 2017)
Madelyne Dorothy Milne, Economics with Psychology Minor, Calgary
Vincent Ettore Mizzaro, History with English Minor, Grande Prairie
Ivy Mok, Linguistics and East Asian Studies, Edmonton
Joseph Osikpemi Momoh, Economics with International Studies Minor, Calgary
Carolyn Maria Morie, Anthropology with History of Art, Design and Visual Culture Minor, Edmonton
Andrew James Albert Morland, English with Creative Writing Minor, Northwest Territories
Christopher Jade Victor Nadeau, Drama with Native Studies Minor, Slave Lake
Xinyi Nie, Economics with Mathematics Minor, China
Graham Kiyoshi Nishikawa, Economics with Human Geography Minor, Yukon
Lucas Antoni Nowosiad, History with Religious Studies Minor, Edmonton
Rachel Osemudiamhen Okoduwa, Economics with International Studies Minor, Nigeria
Marjory Elizabeth Olsen, English with History Minor, Edmonton
Jason Dael Olsonberg, Economics with Sociology Minor, Leduc
Natasha Dawn Onyskiw, English with Women’s and Gender Studies Minor, Edmonton
Kelly Vannesa Ortiz Pulido, Art and Design with Spanish Language and Literature Minor, Edmonton
Alisa Oum, Planning with Psychology Minor, Edmonton
Alyssa Danielle Marquez Palma, Art and Design with Human Geography Minor, Edmonton
Ray Chao-Jui Pan, Economics and East Asian Studies, Taiwan
Suiyi Pan, Economics with Linguistics Minor, China
Melissa Louise Partridge, Drama with Art and Design Minor, British Columbia
Katelynn Marie Pawlenchuk, Linguistics with Spanish Language and Literature Minor, Edmonton
Liam David Pearce, Anthropology with Sociology Minor, Edmonton
Azure Yvette Pham, Art and Design with Human Geography Minor, Edmonton
Kaitlin Irene Poapst, Anthropology with Philosophy Minor, Stettler
Marcus Albert Polasek, Economics with Psychology Minor, Edmonton
Laura Porter, Art and Design with Anthropology Minor, Sherwood Park
Larissa Sarah Eve Poseluzny, Human Geography with Psychology Minor, Edmonton
Amit Noel Prasad, Economics with Philosophy Minor, Edmonton
Charity Grace Principe, Drama with English Minor, British Columbia
Kelly-Ann Provencal, Anthropology and Sociology, Edmonton
Yujie Qin, Art and Design and Economics, China
Shanil Asanka Ranasinghe, Chinese Language and Literature with Political Science Minor, Edmonton (awarded February 14, 2017)
Kate Louise Renfree, English with Biological Sciences Minor, Grande Prairie
Tristan Jacob Roberts, Art and Design with Russian Language and Literature Minor, Red Deer
Jia Rong, Economics with Psychology Minor, China
Merlin Daniel Rosser, History with Anthropology Minor, St Albert
Michael William Rykes, History with Anthropology Minor, Edmonton
Antonio Pietro Saccomanno, History with Philosophy Minor, Edmonton
Catherine Anne Saffran, History and Classical Studies, Edmonton
Alexandra Louise Fabian San Diego, East Asian Studies with International Studies Minor, Edmonton
Ami Anne Schmidtke, History and Sociology, Sherwood Park
Nicole Virginia Schneider, English with Women’s and Gender Studies Minor, Edmonton
Brett Daniel Schnell, Human Geography with Sociology Minor, Lacombe County
Aaron Alexander Seltz, Planning — Cooperative Education Program with History Minor, Edmonton
Gregory Jonathan Severin, History of Art, Design and Visual Culture and English, Edmonton
Ke Shen, English with Creative Writing Minor, Edmonton
Wenhui Shi, Economics with Sociology Minor, China
Kalyna Eleonora Somchynsky, History of Art, Design and Visual Culture with History Minor, Edmonton
Meixuan Song, Art and Design with Linguistics Minor, China
Xueyao Song, Economics with History Minor, China
Meagan Nicole Soroka, English with Sociology Minor, Sylvan Lake
Kaylyn Taylor Stark, Planning with Economics Minor, Hines Creek
Lucas Andrew Stevens, English with Film Studies Minor, Okotoks
Linlin Sun, Economics with History Minor, China
Michael John Sydora, Planning with History Minor, Edmonton
Kyungshik Tai, East Asian Studies with History Minor, High Level
Adrianne Joanne Thomson, History of Art, Design and Visual Culture with East Asian Studies Minor, Edmonton
Arwen Marta Mei Thysse, History with English Minor, Edmonton
Noah James Toth, History with Political Science Minor, Edmonton
Khanh Ngoc Tran Chau, East Asian Studies with Japanese Language and Literature Minor, Calgary
Christopher Warren Triff, East Asian Studies with Linguistics Minor, St Albert
Kristen Marie Van Roijen, Classical Studies with History Minor, Stony Plain
Cheryl Elizabeth Vandergraaf, Drama and English, Calgary
Joseph Allan Roy Vanderzee, Economics with Political Science Minor, Edmonton
Jennifer Lynn Vos, Planning with Biological Sciences Minor, Edmonton
Bingjie Wang, Economics with Mathematics Minor, China
Chaoqun Wang, Economics with Mathematics Minor, China
Fan Wang, Economics and East Asian Studies, China
Jinjin Wang, Economics with History Minor, China
Kai Wang, Economics with History Minor, China
Kailun Wang, Economics with Mathematics Minor, China
Min Wang, Economics with Mathematics Minor, China
Qianrun Wang, History with Economics Minor, China
Sijia Wang, Economics with History Minor, China
Siyi Wang, Economics with East Asian Studies Minor, China
Yi Cheng Wang, East Asian Studies with History Minor, China
Zhaoci Wang, Drama with Philosophy Minor, China
Yulin Wei, Economics with History Minor, China
Bronte Marie Wells, History and English, Edmonton
Ruo Lei Wen, Economics with East Asian Studies Minor, China
Jenna Leigh Whitby, English with Spanish Language and Literature Minor, Edmonton
Laurel Ellen Wilkie, Anthropology with Sociology Minor, Athabasca
Yoochan David Won, Economics with Psychology Minor, Blackfalds
Michael Tekie Wondu, Economics with Mathematics Minor, Eritrea
Melissa Hei Man Wong, Chinese Language and Literature with Political Science Minor, Calgary
Maximilian Kristof Sintenis Wood, Human Geography with History Minor, Edmonton
Lucy Mae Wright, English with Arts Cultural Management Minor, Edmonton
Meijia Wu, Economics with Art and Design Minor, China
Meile Wu, Economics with Mathematics Minor, China
Mengyao Wu, Economics with History Minor, China
Yang Yu Pei Wu, Economics with History Minor, China
Yilin Wu, Japanese Language and Literature with Spanish Language and Literature Minor, China
Yufan Wu, History with Economics Minor, China
Meichen Xi, Economics with Mathematics Minor, China
Wenwen Xiang, Economics with Mathematics Minor, China
Jiaqing Xiao, Economics with East Asian Studies Minor, China
Meng Xiao, Economics with Mathematics Minor, China
Fan Xie, Economics and Philosophy, China
Jiayu Xie, Human Geography with Economics Minor, China
Xiaoran Xin, Economics with Linguistics Minor, China
Chong Xin Xu, Art and Design with History Minor, China
Hanlin Xu, Economics with Mathematics Minor, China
Xiaoyun Xu, Economics with Psychology Minor, China
Bingran Yan, Economics with Mathematics Minor, China
Daren Yang, History with Economics Minor, China
Jinzi Yang, Economics and French Language and Literature, China
Shunchi Yang, Economics and History, China
Yan Zhe Yang, Economics and History, China
Ying Yao, Economics and French Language and Literature, China
Li Yin, Economics with History Minor, China
Ziting Yin, Economics with Mathematics Minor, China
Peiyu Yu, Economics with Psychology Minor, China
Sushan Yu, Economics and Mathematics, China
Yi Han Yu, Human Geography with Mathematics Minor, China
Erin Lorraine Yurchi, Linguistics with Psychology Minor, Edmonton
Omolola Monsurat Yusuf-Aliyu, Economics with International Studies Minor, Nigeria
Lianhan Zeng, Economics with Linguistics Minor, China
Linshuo Zhan, Economics with Mathematics Minor, China
Jia Yan Zhang, Economics with Mathematics Minor, China
Jingyi Zhang, Economics with Psychology Minor, China
Yan Zhang, Economics with Statistics Minor, China
Yingqiu Zhang, East Asian Studies with Economics Minor, China
Jiayi Zhao, Economics and Mathematics, China
Min Zhao, Economics with Linguistics Minor, China
Meihong Zhou, Film Studies and Mathematics, China
Rouxu Zhou, Art and Design with Japanese Language and Literature Minor, China
Rowley Zhou, Planning — Cooperative Education Program with History Minor, Edmonton
Rui Zhou, Economics with Mathematics Minor, China
Yanan Zhou, Economics with Mathematics Minor, China
Jiaxiang Zhu, Economics with East Asian Studies Minor, China
Hengyi Zhuang, Economics and Mathematics, China

Bachelor of Fine Arts in Art and Design

Connor Charles Cantelon, Edmonton
Mitchell Jay Chalifoux, Leduc
Kun Chen, China
Madison Jade Dewar, Edmonton
Agata Garbowska, Edmonton
Chaisi Deborah Glover, St Albert
Martina Gutfreund, Edmonton
Robyn Michelle Hamel, Sherwood Park
Taryn Marie Helms, Edmonton
Angelina Kealy Kindrachuk, Grande Prairie
Lindsay Patricia Kirker, Edmonton
Kaida Elsie Kobylka, Edmonton
Nathan Donovan Maykut Levasseur, Edmonton
Wei Li, China
Gabrielle Olivia Lussier, Grande Prairie
Abigail Lee Nyman, Edmonton
Eliza Sylwia Odyjewski, Edmonton
David Platek, Sturgeon County
Deltra Leona Powney, Stony Plain
Courtney Jean Stevens, Edmonton

Bachelor of Design

Graeme Riley Cooper Arnison, Edmonton
Mariah Mary Barnaby-Norris, Hinton
Christopher Ryan Carline, Sturgeon County
Jamie Elizabeth Craig, British Columbia
Chad Allen Hore, Fort McMurray
Ru Cindal Huang, Edmonton
Zhaocheng Huang, China
Ashna Jacob, Edmonton
Thomas William Jeffery, Edmonton
Akaiyan Michael Keewatin, Edmonton
John Samuel Leung, Edmonton
Cayley Lux, Edmonton
Eliza Kate Gibson Manzer, Calgary
Nikolina Mileusnic, Edmonton
Andrea Gabriela Monterroso, Guatemala
Jessica Elizabeth Nepton-Chayer, Sherwood Park
Michael Villanueva Parillas, Edmonton
Ravin Brian Jude Perera, Edmonton
Yingnan Qi, China
William Edward Ramsey, Edmonton
Lara Noelyn Saulog Reyes, Edmonton
Dane Sharmel Santos, Saskatchewan
Hannah Song, Calgary
Ye Zhou Sun, China
Jonathan Jun-Xian Tieh, Edmonton
Yunmeng Wang, China

Bachelor of Fine Arts in Drama

Rebecca Antonakis, Design, Edmonton
Nyssa Maighdlin Beairsto, Technical Theatre — Stage Management, Edmonton
Sarah Jean Culkin, Acting, Edmonton
Alexandra Leigh Dawkins, Acting, St Albert
Chayla Celeste Day, Acting, Edmonton
Philip Jonah Logan Geller, Acting, Edmonton
Erin Vivian Hayes, Technical Theatre — Stage Management, Edmonton
Jacob Holloway, Acting, British Columbia
Emma Jean Rose Fowler Houghton, Acting, Edmonton
Emily Jayne Howard, Acting, Calgary
Nicholas Leon John Juba, Technical Theatre and Production, Edmonton
Marc Rico Ludwig, Acting, Edmonton
Sarah Kathryn Ormandy, Acting, St Albert
Jordan Eric Joseph Parasynchuk, Acting, Sherwood Park
Jaimi Mija Reese, Acting, Edmonton
Zoë Nicole MacLeod Rod, Design, Ontario
Tegan Siganski, Technical Theatre — Stage Management, Saskatchewan
Jake Derek Tkaczyk, Acting, Holden
Irina Tuzlukova, Technical Theatre — Stage Management, Russia
Kai Brennan Villneff, Design, Edmoton
Aidan Daniel Ware, Technical Theatre and Production, Edmonton

Bachelor of Arts in Environmental Studies

Elizabeth Clara Bacon, Edmonton
Moira Lynne McBeath Kelly, Alexander First Nation

FACULTY OF EXTENSION

Master of Arts

Jonathan Ryan Daryl Krywulak, Communications and Technology, Edson
Melissa Lynn Myskiw, Communications and Technology, Edmonton
Howard Scott Rollans, Communications and Technology, Edmonton
Sean Marc Claude Thibault, Communications and Technology, United States

FACULTY OF ARTS

Doctor of Philosophy

Darren Bohle, Political Science, British Columbia
Peng Chien, Philosophy, Taiwan
Jillian Elizabeth Paragg, Sociology, Saskatchewan
William Andrew Silver, Sociology, Ontario
Robin Delbert Willey, Sociology, Viking

Master of Arts

Sumaya Khalid Aljamily, Comparative Literature in Modern
Languages and Cultural Studies, Saudi Arabia
Armen Martin Dumanian, Political Science, Ontario
John Leo Haney, Criminal Justice in Sociology, St Albert
Tasha Ruvini Jayatunge, Criminal Justice in Sociology, Edmonton
Ana Paula Magalhaes, Comparative Literature in Modern Languages and Cultural Studies, Brazil
Janine Muster, Sociology, Germany
Dana Christine Myers, Political Science, Ontario
Wioletta Lucja Polanski, Translation Studies in Modern Languages and Cultural Studies, Edmonton

Master of Music

Jee Won Chang, Performance, Edmonton
Camilla Carrel Kershaw, Performance, Edmonton
Minghao Liu, Performance, China
Kyungrok Moon, Performance, Edmonton
Oliver Munar, Performance, Calgary
Mingmei Xu, Performance, China

Bachelor of Arts with Honors

Shireen Bangash, Political Science, Calgary
Julia Anne Jantje Biederstadt, German Language and Literature, Edmonton
Christian Joseph Degrand, Philosophy, Spruce Grove
Travis Walter Neil Dueck, Political Science, British Columbia
Kennedy Lyn Fjellner, Psychology, Edmonton
Emily Friesen-Peters, Psychology, Grande Prairie
Dylan Hanwell, Political Science, Mulhurst Bay
Luke Murray Jansen, Political Science, Sherwood Park
Zackary Michael Kirsch, Political Science, Spruce Grove
Ya Lei, Psychology, Calgary
Tyler George Loohuizen, Political Science, St Albert
Thomas William Mathieu, Philosophy, Stony Plain
Trevor McPherson, Political Science, Edmonton
Elizabeth Christine Pankratz, German Language and Literature and Linguistics, Edmonton
Natasha Lonnie Jean Pigford, Sociology, Edmonton
Sarah Joan Poirier, Psychology, Edmonton
Courteney Rose Rickert, Political Science, Coaldale
Maura Frances Roberts, Women’s and Gender Studies, Edmonton
Lauren Leigh Smith, Women’s and Gender Studies, Edmonton
Rebecca Zoe Smith-Mandin, Sociology, Edmonton
Matti Paul Thurlin, Philosophy, Edmonton
Jessica Lee Van Mulligen, Political Science, Red Deer

Bachelor of Arts

Munira Nwaakuso Abdulkadir, Political Science with Sociology Minor, Quebec
Nafisa Abdul-Razak, Sociology with Mathematics Minor, Edmonton
Martin Abramowski, Psychology with Political Science Minor, Edmonton
Abeer Akram, Psychology with Drama Minor, Calgary
Martha Lorena Alba Soto, Sociology with Human Geography Minor, Edmonton
Kayla Jean Aldoff, Psychology with Sociology Minor, Stony Plain
Elsa Margarita Amaya Harker, Psychology with Sociology Minor, Colombia
Victoria Mary Ascah, Political Science with English Minor, Edmonton
Diltaj Kaur Atwal, Political Science with Sociology Minor, Edmonton
Teshoma Tabor Aytenfisu, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Xue Hua Bai, French Language and Literature with Economics Minor, China
Caitlin Marie Jackson Bailer, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Keith James Balisky, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Jason Banh, Psychology with Biological Sciences Minor, Ontario
Lauren Ann Banks, Psychology with Anthropology Minor, Edmonton
Sarah Evelyn Barnes, Psychology with Sociology Minor, Fort McMurray
Justine Cara Basilan, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Alanna Kristen Bauman, Psychology with Anthropology Minor, Cold Lake
Madeline Jane Belter, Political Science with Sociology Minor, Edmonton
Noel Beltran, Sociology with Biological Sciences Minor, Calgary
Alexandra Maria Besoi, Psychology with Biological Sciences Minor, Edmonton
Cody Robert Bondarchuk, Sociology with English Minor, Edmonton
Kyneeshaw Elizabeth Brightley, Psychology and Sociology, Edmonton
Alexandra Bily Brooker, French Language and Literature with Women’s and Gender Studies Minor, Edmonton
Hannah Meaghanne Brunsdon, Women’s and Gender Studies with Drama Minor, Ontario
Marek James Buchanan, Psychology — Cooperative Education Program with Philosophy Minor, Edmonton
Cindy Karen Busby, Psychology — Cooperative Education Program with Sociology Minor, Edmonton
Dulce Maria Calderón Noguez, Political Science and History, Mexico
Matthew Scott Callaway, Sociology with Political Science Minor, Edmonton
Alana Olga Alice Campbell, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Nicholas Rashid Hamdon Carlson, Political Science with Sociology Minor, Edmonton
Chantel Carrier, Sociology with Classical Studies Minor, Sherwood Park
Beatriz Castro, Political Science and History, Edmonton
Adam Chadi, Political Science with Sociology Minor, Edmonton
Cher-Ann Chai, Sociology and Human Geography, Fort McMurray
Madison Raven Lee Chalifoux, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Omeirah Elizabeth Jaie Charles, Sociology with Anthropology Minor, St Albert
Zoe Katharine Chaytors, Women’s and Gender Studies with Christian Theology Minor, Edmonton
Emily Anne Louise Chelkowski, Psychology with Sociology Minor, St Albert
Yu Xin Cheng, Psychology with East Asian Studies Minor, Edmonton
Krista Rose Chiponski, Sociology with Native Studies Minor, Edmonton
Jordan Giuliano Chow, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Faizah Samanjar Chowdhury, Psychology with Economics Minor, Bangladesh
Neha Chugtai, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Diana Marija Cicek, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Abbey Olivia Cimolai, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Andrew John Cisna, Political Science and Philosophy, Edmonton
Corey Jared Colling, Political Science with Economics Minor, Sherwood Park
Telisa Courtney, Psychology and Political Science, Edmonton
Maddison Lee Croden, Political Science with History Minor, Edmonton
Miya Hyatt Cunningham, Sociology with Psychology Minor, Lac La Biche
Leyi Dai, Psychology with Economics Minor, China
Nimei Dai, Psychology with Science, Technology and Society Minor, China
Maria Regina Mercado de la Fuente, Psychology with Biological Sciences Minor, Edmonton
Kelsey Helina DeGraaf, Comparative Literature with Sociology Minor, Ontario
Rebecca Marion Derwantz, Political Science with International Studies Minor, Lacombe
Chloe Daniel Derworiz, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Jasdeep Kaur Dhaliwal, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Sarah Sukbinder Dhaliwal, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Maria Adela Diaz Bollain, Political Science with International Studies Minor, Edmonton
Fallon Ann Dickie, French Language and Literature with English Minor, St Albert
Tzerina Xanthy Pare Dizon, Sociology with Philosophy Minor, Edmonton
Elizabeth Marisa Dolcemore, Political Science with Sociology Minor, Edmonton
Dana Marie Doucette, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Jamie Lynn Drake, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Angelique Jena Dusseault, Spanish Language and Literature with Political Science Minor, Edmonton
Christian Peterson Ka-Chun Dy, Political Science with Sociology Minor, Edmonton
Jari Kjiel Edinger, Psychology with Political Science Minor, Edmonton
Claire Avery Edwards, Political Science with Women’s and Gender Studies Minor, Edmonton
Anthony Peter Estephan, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Pema Lily Evaski-Mclean, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Luc Thierry Fagnan, Sociology with Political Science Minor, Edmonton
Mikail Shiraz Fancy, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Feona Teara Fead, Psychology and Linguistics, Sangudo
Devin Anthony Feuer, Psychology with Music Minor, British Columbia
Veronica Lee Fraser, Sociology with Anthropology Minor, Edmonton
Danielle Jocelyne French, Political Science with Spanish Language and Literature Minor, Edmonton
Ivan Felipe Fuentes Calabrano, Psychology with Art and Design Minor, Edmonton
Tina Gal, Psychology with English Minor, Edmonton
Vince Garcia, Political Science with German Language and Literature Minor, Edmonton
Brittney Amanda Giacchetta, Psychology with Sociology Minor, Calgary
Cristine Louise Gibson, Political Science with History Minor, Edmonton
James Joseph Henry Gilbert, Political Science with History Minor, British Columbia
Keegan Jacob Goerz, Psychology — Cooperative Education Program with Sociology Minor, Edmonton
Cole Timothy Goshulak, Political Science with Human Geography Minor, Edmonton
Tory Aime Lillian Gosselin, Sociology with Psychology Minor, Sherwood Park
Britani Cera Madison Gough, Political Science with Sociology Minor, Edmonton
Nicholas Michael Gregg, Sociology with Drama Minor, Edmonton
Jesus Enrique Grisanti, Political Science with International Studies Minor, Edmonton
Breanne Michelle Grover, Sociology and Political Science, Edmonton
Maria Celine Siman Gutierrez, Psychology with English Minor, Edmonton
Janice Tracy Halfe, Women’s and Gender Studies with Native Studies Minor, Northwest Territories
Dorothy Mhairi Hamilton, Philosophy with German Language and Literature Minor, Edmonton
Kinsey Amelia Hamilton, Psychology with Sociology Minor, Spruce Grove
Rebecca Anne Hamilton, German Language and Literature with English Minor, Edmonton

John Sidney Hampson, Political Science with International Studies Minor, Medicine Hat
Lars Sean Hansen, Political Science with History Minor, Leduc
Braidon Emil Hastings, Psychology with Philosophy Minor, Bawlf
Yuxuan He, Psychology with Linguistics Minor, China
Naseem Hedayatipoor, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Caleb Edwin Harris Henry, Political Science with Anthropology Minor, Edmonton
Lauren Ysabelle Hidalgo, Sociology with English Minor, Edmonton
Iain Sheppard Hill, Philosophy with East Asian Studies Minor, Edmonton
Brittani Amber Rae Hodgson, Psychology with Sociology Minor, Sherwood Park
Christopher Geoffrey Hone, Philosophy with Political Science Minor, Edmonton
Rhiannon Sophia Grace Howell-Matwichuk, Political Science with English Minor, Edmonton
Kathryn Anne Huber, Sociology and Human Geography, Edmonton
Jodi Lynn Nicole Jackson, Sociology with Psychology Minor, Lacombe
Tymothy Stephen Paul Jaddock, Political Science with Ukrainian Folklore Minor, Manitoba
Imran Jamal, Political Science with Anthropology Minor, Edmonton
Holly Justine Jamieson, Psychology with Linguistics Minor, Sherwood Park
Spencer Connie Jensen, Sociology with Political Science Minor, British Columbia
Deborah Tiffany Johnson, Psychology with Biological Sciences Minor, Edmonton
Vannesa Jenae Joly, Psychology with Linguistics Minor, Medicine Hat
Cory James Jordan, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Alexandra Justine Joseph, Sociology with Biological Sciences Minor, Edmonton
Emilie Margaurite Josh, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Sydney Kaleta, French Language and Literature and Economics, British Columbia
Tucker Mathius Chernenko Karpoff, French Language and Literature and Linguistics, Sherwood Park
Sasha Kassam, Political Science with Sociology Minor, Calgary
Rebecca Stacy Kazma, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Daniel Maurice Kelliher, Scandinavian Language and Literature with Psychology Minor, United States
Christine Elizabeth Kennedy, Psychology with Sociology Minor, Sherwood Park
Matthew Wyatt Kern, Political Science with Human Geography Minor, Edmonton
Christopher Dennis Ali Khan, Sociology with English Minor, Edmonton
Mursal Khedri, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Bismillah Javed Kiani, Political Science with History Minor, Edmonton
Kaitlin Margaret Klak, Sociology with Psychology Minor, St Albert
Abbigail Jane Knowles, Psychology with Sociology Minor, Sylvan Lake
Rianne Christine Kortko, Sociology with Native Studies Minor, Saskatchewan
Sarah Jacqueline Krzesak, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Alyssa Taylor Kun, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Tasha Luv Kwan, Political Science with International Studies Minor, Edmonton
Tryphena Tsz-Kwan Lai, Psychology — Cooperative Education Program with Sociology Minor, Hong Kong SAR
Aleysha Lail, Psychology with Art and Design Minor, Edmonton
Keenan Radyk James Lang, Political Science with Philosophy Minor, Saskatchewan
Elizabeth Margaret Lapp, Political Science with Anthropology Minor, Saskatchewan
Paige Elizabeth Larsen, Sociology with Philosophy Minor, Edmonton
Fong Yu Lau, Sociology with History Minor, Hong Kong SAR
Trevor Lau, Psychology with Economics Minor, Edmonton
Erin Nicole Lee, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Jessica Pearl Lee, Psychology with Linguistics Minor, Red Deer
Petra Lee, Psychology with Sociology Minor, Republic of Korea
Victoria Eirene Lemmons, Women’s and Gender Studies with Psychology Minor, Edmonton
Michelle Dawn Lemoine, Spanish Language and Literature with Linguistics Minor, Edmonton
Bethany Helena Lenihan, Psychology with Linguistics Minor, Edmonton
Shaun Albert Steven Lewandoski, Political Science with Anthropology Minor, St Albert
Garry Jia Ning Liao, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
William Ming Min Liu, Political Science with Sociology Minor, British Columbia
Jaslin Bagazi Lori, Political Science with Economics Minor, Edmonton
Taylor Elisabeth Jean Low, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Becky Ma, Sociology with English Minor, Edmonton
Leona Ma, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Yue Ma, Psychology with Economics Minor, China
Jean-Paul Gerald Magnan, Political Science with Sociology Minor, Edmonton
Lisa Jennifer Cynthia Mah, French Language and Literature with Linguistics Minor, Ontario
Stefan John Kazimierz Makowski, Music with Creative Writing Minor, St Albert
Daniella Jerry Marchand, Political Science and Women’s and Gender Studies, St Albert
Emily Theresa Katherine Anne Marriott, Women’s and Gender Studies with Sociology Minor, Edmonton
Matthew Alexander Fraser Martin, Psychology with Sociology Minor, Fort McMurray
Mehrshad Masoumi, Political Science with History Minor, Edmonton
Emily Stephanie Matejko, Psychology with Anthropology Minor, Edmonton
Larissa Laura McConnell, Psychology with Sociology Minor, Drayton Valley
Jennifer Emily Marie McCurdy, Political Science and French Language and Literature, Sherwood Park
Maura Rani McDowell, Sociology with English Minor, Edmonton
Cammi Jean McInroy, Psychology with Sociology Minor, Viking
Catalina Mejia, Psychology — Cooperative Education Program with Sociology Minor, Edmonton
Mikaela Christine Metcalfe, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Mark Miller, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Sadaf Mirzahi, Sociology with English Minor, Edmonton
Prachi Mishra, Political Science with Psychology Minor, Calgary
Kieran Peter Moran, Sociology with Political Science Minor, Leduc
Remus Griego Moreno, Sociology with Philosophy Minor, Edmonton
Lynn Esther Nduta Muhoro, Psychology with Sociology Minor, Kenya
Darbra Jean Lyndon Nelson, Psychology and German Language and Literature, Edmonton
Shannon Marie Netterfield, Women’s and Gender Studies with Political Science Minor, Edmonton
Sarah Jane Norton, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Jake Roger Nowicki, Political Science with History Minor, Lac La Biche
Ruta Kidane Nuguse, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Alykhan Nurani, Political Science with History Minor, Edmonton
Summer Michele Oliver, Psychology with Anthropology Minor, Edmonton
Sophie Kisa Orydzuk Olsen, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Jon Christopher Paradis, Sociology with Political Science Minor, Saskatchewan
Athena Elizabeth Sung-ji Park, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Krizelle Mae Alegre Pascual, Political Science with Classical Studies Minor, Edmonton
Hailing Peng, French Language and Literature with Japanese Language and Literature Minor, Edmonton
Jennifer Penkov, Philosophy with Sociology Minor, Edmonton
Jordan Joseph Perreault, Sociology with Drama Minor, Calgary
Mateja Petrovic, French Language and Literature with Spanish Language and Literature Minor, Edmonton
Baotran Pham, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Jennifer Phan, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Katelyn Anne Podlowski, Sociology with Psychology Minor, Sherwood Park
Cameron Kenneth Powell, Music with Political Science Minor, Edmonton
Devin MacGillivray Hamilton Pratt, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Asad Ahmad Qandhari, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Yasmin Nur Qassim, Political Science with Sociology Minor, Edmonton
Rachel Elizabeth Ramsey, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Harjot Kaur Randhawa, Sociology with Classical Studies Minor, Edmonton
Christian Alexander Ream, Psychology and Sociology, Edmonton
Taylor Danielle Reid, Sociology with Psychology Minor, Calgary
Hyun-uk Rhee, Political Science with Economics Minor, Edmonton
Lukas Anthony Robinson, Political Science and Philosophy, Edmonton
Paige Mackenzie Ross, French Language and Literature and Spanish Language and Literature, St Albert
Olivia Rudnicki, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Alexis Maria Danielle Ruettnauer, Psychology with Women’s and Gender Studies Minor, Northwest Territories
Kevin Ntwali Rwigamba, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Megan Petrina Ryll, Mathematics with Psychology Minor, Edmonton
Joshua Isaar Dass Sahunta, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Rebeka Lynn Sawyers, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Kaitlin Marie Schamber, Psychology — Cooperative Education
Program with Women’s and Gender Studies Minor, Edmonton
Lydia Dayle Schamehorn, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Morgan Kimberly Dawn Scheves, Political Science with Sociology Minor, British Columbia
Kendra Raquel Helena Schmidt, Psychology and Linguistics, Fort McMurray
Kate Nicole Schouten, Psychology with Film Studies Minor, Edmonton
Kelsey Lynne Schultz, Sociology with Women’s and Gender Studies Minor, Sherwood Park
Glenda Secord, Psychology with History Minor, Edmonton
David William Selsky, Sociology with Women’s and Gender Studies Minor, Edmonton
Meryn Annissa Severson, Sociology and Human Geography, Sherwood Park
Yue Shi, Psychology with Economics Minor, China
Lateefat Olamide Shokoya, Psychology with Sociology Minor, Nigeria
Crystal Yee Wern Sia, Psychology with Sociology Minor, Malaysia
Byron Chen Shuo Sinclair, Political Science with East Asian Studies Minor, Edmonton
Sherani Sivakumar, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Alec Stewart James Skillings, Sociology with Anthropology Minor, Edmonton
Matana Marlene Skoye, Political Science with Women’s and Gender Studies Minor, St Albert
Enas Smaili, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Mitchel Paul Smith, Sociology with Economics Minor, Edmonton
Maryn Lenore Sommerfeldt, Sociology with Film Studies Minor, Edmonton
Bairong Song, Psychology with Linguistics Minor, China
Aleksander Paul Spachynski, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Matthew James Innis Spencer, Psychology with Sociology Minor, Calgary
Christa Dianne Spenrath, Psychology with Biological Sciences Minor, Edmonton
Kelsie Lynn Spurvey, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Laura Anne Stewart, Psychology with Linguistics Minor, Edmonton
Michael Patrick Stewart, Political Science with History Minor, Edmonton
Zhongpeng Sun, Psychology with Economics Minor, China
Theresa Andi Sweet, Sociology with Creative Writing Minor, Edson
Nasim Olinga Switzer, Psychology — Cooperative Education Program with Sociology Minor, Edmonton
Desiree Kathryn Syroid, Sociology with History Minor, Edmonton
Mackenzie Maria Szabo, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Marcus David Patrick Szyron, Psychology with History Minor, Edmonton
Devan Kiomi Tamura, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Jill Alana Tarrabain, Philosophy with Psychology Minor, Edmonton
Alana Mary Taylor, Political Science with English Minor, Edmonton
Kaden Linton Terepocki, Political Science with Scandinavian Language and Literature Minor, St Albert
Melissa Rae Tester, Sociology with Psychology Minor, Sherwood Park
Natasha Thathiah, Sociology with Women’s and Gender Studies Minor, Edmonton
Jaima Theethe, Psychology and French Language and Literature, Calgary
Rhyanna Kathryne Adeline Thomas, Sociology and Psychology, Edmonton
Ben Jacob Throndson, Political Science with Sociology Minor, St Albert
Kyle Douglas Tomalty, Psychology and Religious Studies, Edmonton
Catherine Teresa Trovato, Political Science with German Language and Literature Minor, Edmonton
Monica Trisha Tungul, French Language and Literature with Psychology Minor, Edmonton
Alicia Louise Tuomisto, Psychology with History of Art, Design and Visual Culture Minor, Edmonton
Ryan David Turner, Psychology with Anthropology Minor, Stony Plain
Samantha Noelle Turner, Sociology with Psychology Minor, Edmonton
Sara Ugljesic, Sociology and Philosophy, Edmonton
Julianne Brooke Van Halst, Sociology with Native Studies Minor, Edmonton
Sydney Rae Vandergaag, Psychology with Linguistics Minor, British Columbia
Janver Veneracion, Spanish Language and Literature with East Asian Studies Minor, Edmonton
Katarzyna Wachowska, Psychology with Classical Studies Minor, Spruce Grove
Chantel Jasmine Wagner, Psychology with Sociology Minor, Lloydminster
Tiffany Chirish Eireann Walsh, Psychology and Women’s and Gender Studies, Edmonton
Natricia Kareema Walters, Psychology with English Minor, St Albert
Haodi Wang, Mathematics with Economics Minor, China
Siyi Wang, Economics with East Asian Studies Minor, China
Wanchen Wang, Sociology and Economics, China
Xiaorong Wang, French Language and Literature with History Minor, China
Amanda Maria Warnock, Psychology with Music Minor, Thorsby
Megan Howard Wenschlag, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Jeremy William Witten, Music with Linguistics Minor, Edmonton
Jenna Marie Wold, Psychology with Drama Minor, Grande Prairie
Kwunwai Jessica Wong, Psychology with Spanish Language and Literature Minor, Calgary
Tsz On Wong, Political Science with Linguistics Minor, British Columbia
Yee Man Wong, Psychology and Economics, Edmonton
Sara Louise Wood, Psychology with English Minor, Peace River
Evan Richard Worman, Sociology with International Studies Minor, United States
Ashley Dawn Wozniak, Psychology with Sociology Minor, Elk Point
Bill Xuan Wu, Psychology and Political Science, China
Bowen Wu, Psychology and Economics, China
Linye Xiang, Spanish Language and Literature with English Minor, China
Yidong Linda Yan, Political Science and History, Calgary
Christopher Ying Feng Yee, Psychology with Sociology Minor, Edmonton
Amanda Leigh Young, Psychology with Philosophy Minor, Edmonton
Stephanie Kaye Yu, Sociology with Philosophy Minor, Edmonton
Sada Zarpoun, Philosophy with Psychology Minor, Edmonton
Helen Bi Daun Zhang, Political Science with Film Studies Minor, British Columbia
Juntong Zhang, Mathematics with Economics Minor, China
Hao Han Zheng, Mathematics with Economics Minor, China
Xinmei Zheng, French Language and Literature with Japanese Language and Literature Minor, China
Hanchen Zhu, Psychology with Sociology Minor, China
Liyan Zhu, Psychology with East Asian Studies Minor, China
Jonathan Herman Zilinski, Sociology with Creative Writing Minor, Edmonton
Xiaoyu Zong, Psychology with Economics Minor, China
Manuel Alexander Zuniga, Political Science with Psychology Minor, Edmonton

Bachelor of Music

Louise Margaret Ashdown, Edmonton
Sean Campbell Borle, Edmonton
Michael Buckler, Edmonton
Michaela Nicole Chiste, Okotoks
Sarah Choi, Edmonton
Christopher James Friesen, Medicine Hat
Kara Jane Gregson, Edmonton
Rachelle Lynn Hlushak, Fort McMurray
Kendra Nicole Litwin, Edmonton
Augustin Nguyen, Edmonton
Taran James Plamondon, Edmonton
Tatiana Stanishich, Edmonton
Kelsey Anne Vankosky, Stony Plain
Kayla Megan Willsey, Grande Prairie

Bachelor of Arts in Criminology

Matthew George Stanley Ackerman, Edmonton
Nicole Courteney Barrett, Sherwood Park
Stefano Alexander Bevilacqua, Edmonton
Ryley Courtlyn Bissell, Leduc
Kirsten Jordan Cram, St Albert
Nishant Happy, Edmonton
Mitchell Ryan Hayward, Edmonton
Alysa Dawn Holmes, Edmonton
Shaylyn Cecile Hunter, St Albert
Kathleen Duna Jo, Edmonton
Jonathan Hikari Kikuchi, Edmonton
Helin Seyda Koyuncu, Edmonton
Huibin Lin, China
Ryan Peter Migadel, Edmonton
Abel Tesfaldet Paulos, Edmonton
Rachel Valerie Poelzer, Edmonton
Alissa Ann Ricioppo, Edmonton
Courtney Ann Stringham, Edmonton
Megan Haley Washington, Edmonton

FACULTY OF PHYSICAL EDUCATION AND RECREATION

Doctor of Philosophy

Katherine Cora Neely, Physical Education and Recreation, Edmonton

Master of Arts

Bobbi-Jo Lisa Atchison, Physical Education and Recreation, Edmonton
Kassi Anne Boyd, Physical Education and Recreation, St Paul
Heejun Lim, Physical Education and Recreation, Republic of Korea
Kelci Lyn Mohr, Recreation and Leisure Studies in Physical Education and Recreation, Edmonton
Damien Philip Traverse, Recreation and Leisure Studies in Physical Education and Recreation, St Albert
Tina Wing See Watchman, Physical Education and Recreation, Claresholm

Master of Science

Bradley William Byers, Physical Education and Recreation, Edmonton

Master of Coaching

Martin Fenger-Andersen, Physical Education and Recreation, Edmonton
Raeleen Nicole Hunter, Physical Education and Recreation, Beaumont
Megan Marie Wickstrom, Physical Education and Recreation, Sherwood Park

Bachelor of Physical Education

Delanie Rose Allen, Irma

Bachelor of Kinesiology

Leighton Ainsley Atema, Hay Lakes
Braden Douglas Bairstow, Calgary
Molly Karen Ballhorn, Wetaskiwin
Juan Norbert Jed Batacan, Edmonton
Sarah Marie Bax, Red Deer
Shelby-Lee Amanda Benson, Edmonton
Zachary Thomas Herbert Birch, St Albert
Stacey Marie Bjornsson, Sherwood Park
Kyle David Bouthillier, Edmonton
Colby Blaine Bowers, Ardmore
Jessica Grace Brown, Edmonton
Farrah Chau, British Columbia
Kimberly Ann Davies, Edmonton
Alexa Catherine De Grace, Edmonton
Ryan Matthew Demharter, Edmonton
Megan Victoria Denholm, Edmonton
Kevin Matthias Denniss, Sherwood Park
Brittni Chantal Desranleau, Athabasca
Eve Alexandra Dewart, Edmonton
Jaden Chanelle Douville, Grande Prairie
Kent Austin Dudley, Edmonton
Jessica Mae Dunne, Beaumont
Sarah Christine Dunnet, Calgary
Kyle Glenn Erickson, Grande Prairie
Travis George Ernewein, Spruce Grove
Uno Xavier Santos Evangelista, Edmonton
Erin Kathleen Forsyth, Edmonton
Robyn Victoria Gillespie, Sherwood Park
Tiffany Grace Gingras, Lac La Biche
David John Goertzen, Edmonton
Daniel Matthew Grenier, Red Deer
Logan James Grenier, Olds
Kataryna Lynn Hagglund, Edmonton
Myles Lloyd Hansen, Edson
Amy Catherine Nicole Hayward, Beaumont
Kelsey Lynn Heatherington, Calgary
Sean Michael Heidebrecht, Edmonton
Cole Austin Hogarth, Edmonton
John Michael Holowaychuk, Edmonton
Robyn Nancy Homans, Pincher Creek
Bryce Robert Hughes, Calgary
Rachelle Bernadette Johnston, Beaumont
Chris Jones, Edmonton
Jared Riley Kambeitz, Edmonton
Nicole Kimberley Kennedy, Sherwood Park
Troy Ralph Austin Kinash, Edmonton
Amanda Carol Mary Klimec, Edmonton
Esteban Alexander Koshy, Red Deer
Tess Verna May Krause, Wetaskiwin
Keanna Rae Kutschinski, Edmonton
Katreena Julianna Kwasek, Leduc
Ryan Thomas Lacy, Edmonton
Kevin Thomas Paul Leahy, Medicine Hat
Joseph Choong Kwon Lee, Edmonton
Julia Katherine Lema, Sturgeon County
Rebecca Emily Linville, Edmonton
Hailey Marie Lutz, St Albert
Sarah Jane Patiag Marcelino, Edmonton
Kelsey Renee McGonigal, Edmonton
Brenna Kathleen McNulty, Manitoba
David Raymond Merkosky, Edmonton
Brent Henrik Moldrup, Three Hills
Katelyn Marie Monea, Edmonton
Jenelle Erin Monty, Leduc
Madison Alice Mora, Sherwood Park
Lucas Charles Nash, Edmonton
Katarzyna Nicewicz, Edmonton
Fraser Donald Oliver, Northwest Territories
Kacey Marie Otto, Calgary
Joanna Frances Parkinson, Edmonton
Brett James Payne, Rocky View County
Katelynn Lucille Payne, Spruce Grove
Kara Lynn Piro, Bawlf
Kim Pocha, Edmonton
Tyler Lloyd Carl Przybylski, Grande Prairie
Laura Elizabeth Reed, Edmonton
Krysta Renee Robinson, Edmonton
Erinn Elizabeth Rolheiser, Edmonton
Robert Cody Rondeau, Carvel
Melissa Anne Rutter, British Columbia
Cathryn-Rose Gaetanne Ryan, Edmonton
Courtney Paige Seitz, Edmonton
Spencer Peter Sharpe, Edmonton
Tracy Alexandra Simon, Red Deer
Janelle Christine Slugoski, Sherwood Park
Dallas Ryan Snider, Blackfalds
Anna Marika Soby, Calgary
Daniel Raymond Starosta, Edmonton
Michael Andrew Christopher Swampy, Enoch
Tate Elin Joy Thornton, Banff
Aidan Louis Toth, Edmonton
Esther Ying Tran, Edmonton
Tessa Patricia Greer Vanzella, Edmonton
Jay Martin Vetsch, Edmonton
Marc Robert Villeneuve, Leduc County
Lauren Nicole Vincent, Bonnyville
Carly Ann Weiler, St Albert
Jandra Sadie Ettrich Wells, Wetaskiwin
Sierra Dawn Wigmore, Blackfalds
Lindsey Megan Wilton, Drumheller
Devin Anton Wittig, Northwest Territories
Celine Wong, Edmonton
Vita Wong, Edmonton
Amy Sarah Wooldridge, Okotoks

Bachelor of Science in Kinesiology

Dallas Benjamin Ansell, Cold Lake
Levi Jacob Ansell, Cold Lake
Ory John Louis Baron, Athabasca
George Allen Biener, St Albert
Melissa Anne Bird, Edmonton
Allison Paige Bodnar, Edmonton
Andrew Ryan Brotto, Edmonton
Margaret Joan Casault, Edmonton
Nicholas Kin Yun Cheung, Manitoba
Sydney Dawn Capella Chodan, Sherwood Park
Jillian Lynn Christiansen, Edmonton
Danika Claire Desjardins, Edmonton
Emily Anne Devlin, Grande Prairie
Emilie Elaine Dick, Edmonton
Brandon William Dola, Medicine Hat
Kelsey Rose Fleury, Stony Plain
Keenan Kenneth Charles Gough, Edmonton
Ashley Brook Gunderson, Sherwood Park
Brandon Hoang, Edmonton
Amariah Johanna Kathol, Drayton Valley
Jacob Michael Kretzel, Athabasca
Jasmyn Leah Kwong, Edmonton
Macaulay Lou, Edmonton
Brittany Marie McGonigal, Stony Plain
Dylan Justin Miller, Edmonton
Mikayla Kaytlyn Milne, Lloydminster
Brittany Theresa Marie Molner, Edmonton
Anisha Monga, Edmonton
Ashley Jeannine Ouellette, Donnelly
Sean Robin Peister, Edmonton
Josh Perdaems, Barrhead
Clifton Chi Chung Pho, Edmonton
Tamara Alanna Pisio, Edmonton
Emily Joy Prete, Edmonton
David Brian Ravnsborg, Edmonton
Katelyn Amelia Rose Ringrose, St Albert
Sarah Annelise Rintoul, Edmonton
Madeleine Grace Rogers, Calgary
Daniel Stephen Rombough, St Albert
Leah Dawn Rusnell, Edmonton
Susan Eva Sevcik, Gibbons
Irina Simin, Edmonton
Kennedy Anne Simpson, Edmonton
Genieva Rianne Slomp, Edmonton
Bryce Jonathan Snow, Edmonton
Caleb Zackery Snyder, Stony Plain
Frances Mary Sobierajski, Sherwood Park
Matthew Allan Southwick, Manning
Ryan Berry St James, Edmonton
Andrew Robert Steele, Sherwood Park
Sadie Leah Sych, Fairview
Byron Matthew Turba, Edmonton
Stephanie Rae Powley Unrau, Edmonton
Elizabeth Eve Wishart, Edmonton
Maggie Cassandra Zacsko, Peace River

Bachelor of Arts in Recreation, Sport and Tourism

Jesse Anthony Dustin Bierman, British Columbia
Cheyla Jean Bossert, Edmonton
Jacqueline Bugeaud, Edmonton
Alexandra Ann DeGrande, Sherwood Park
Larissa Nicole Eigner, Edmonton
Diane Marie Fletcher, Edmonton
Alyssa Rachelle Gardner, Edmonton
Danika Janie Gaudreault, Edmonton
Hailey Victoria Gillrie, Red Deer
Adriana Beatriz Guzman Delgado, Chile
Sarah Jane Hall, Calgary
Chloe Alexandra Hodgson, Edmonton
Daesuk Hong, Edmonton
Mitchell Everett Koch, Calgary
Samantha Patricia Kuzio, Thorsby
Joshua Labrie, Edmonton
Elizabeth Yee Leong, Edmonton
Aiden Angelika Lutzmann, Grande Prairie
Brandi Mary Ellen Mass, Ponoka
Kayla Elizabeth McCagherty, Edmonton
Jaime Lynn McLachlan, Edmonton
Carline Stacey-Ann Muir, Edmonton
Haley Dawn O’Neill, Sherwood Park
Frederic Taylor Ostrosser, Calgary
Brayden Nicholas Oswald, Edmonton
Kaitlin Victoria Sue Paulson, Camrose
Carolyn Mary Playdon, Edmonton
Lindsey Post, Quebec
Jessica Lauren Redmond, Edmonton
Lauren Heather Riesterer, Edmonton
Kelsey Elizabeth Rocque, Fort Saskatchewan
Amee JoAnne Svatos, United States
Mason Alexander Wheadon, Edmonton
Kellen Elliot Wickman, Edmonton