Governance

GSA Council Membership

 

Please address inquiries about circulating information to GSA Council members to gsa.frontdesk@ualberta.ca

Department/Position

Name (Current)

President Sasha van der Klein
VP Academic Masoud Aliramezani
VP Labour Beth Richardson
VP External Zhihong Pan
VP Student Services Fahed Elian 
Speaker Pranidhi Baddam
Deputy Speaker (non-voting) Raji Chokkalingam
Senator (non-voting) Ahsan Ahmed
Chief Returning Officer (non-voting) Vahid Ayan
Deputy Returning Officer (non-voting) Amritha Jaya Prasad
Councillor-at-Large Mahmud Rashedul Amin
Councillor-at-Large Radhika Chakraberty
Councillor-at-Large Osman Hojanepesov
Councillor-at-Large Amran Howlader
Councillor-at-Large Nuanyi (Natalie) Liang
Councillor-at-Large Marc Waddingham
Councillor-at-Large Melissa Woghiren
Councillor-at-Large Andrew Woodman
Councillor-at-Large
Councillor-at-Large
Agriculture, Food & Nutritional Science Hongbing Fan
Anthropology Megan Paranich
Art & Design Vicki Kwon
Biochemistry Brianna Greenwood
Biological Sciences Ruhul Amin
Biomedical Engineering Kevin Solar
Business MBA Teddy Carter
Business PhD
Cell Biology Karl Roesner
Chemical and Materials Engineering Ananthan Santhanakrishnan
Chemistry Micheal Armstrong
Civil and Environmental Engineering Pedro Mateo
Communication Sciences & Disorders Craig St-Jean
Computing Science Dylan Ashley
Dentistry Julia Piche
Digital Humanities Kenzie Gordon
Drama Deneh'Cho Thompson
Earth and Atmospheric Sciences Alison Thomas
East Asian Studies Alexandra San Diego
Economics
Educational Policy Studies Areej Alshammiry
Educational Psychology Chantal Labonté
Educational Studies
Electrical and Computer Engineering Golam Kibria Chowdhury
Elementary Education Nicole Jamison
English and Film Studies Krista Cote
Extension
Faculté Saint Jean
History and Classics Bethany McMillan
Human Ecology Jonathan Lai
Internetworking Shweta Sridharan
Kinesiology, Sport, and Recreation Janita Frantsi
Laboratory Medicine and Pathology Jiaao Yu
Law
Library and Information Studies Kris Joseph
Linguistics Alexander Rice
Mathematics and Statistical Sciences Michelle Michelle
Mechanical Engineering Milad Nazarahari
Medical Genetics Nicole Noel
Medical Microbiology & Immunology Quinten Kieser
Medicine Sabitha Rajaruban
Modern Language and Cultural Studies Shahnaz Shahtoosi
Music
Native Studies
Neuroscience Rebecca Long
Nursing Albina Karpman
Obstetrics & Gynecology
Occupational Therapy Heather Capel
Oncology Daniel Krys
Opthamology
Pediatrics Khushmol Dhaliwal
Pharmacology David Tandio
Pharmacy and Pharmaceutical Sciences Hamdah Al Nebaihi
Philosophy Tugba Yoldas
Physical Therapy
Physics Scott Karbashewski
Physiology Yilun Wu
Political Science
Psychiatry Daniela Gomez
Psychology William Service
Public Health Alexandra Loverock
Radiology & Diagnostic Imaging
Rehabilitation Science Alesha Reed
Religious Studies Melody Everest
Renewable Resources Jared Fath
Resource Economics & Environmental Sociology Yangzhe Cao
Secondary Education Robert Piazza
Sociology
Surgery Jonathan Mora
Women's and Gender Studies Samantha Wesch
GSA Executive Director (non-voting) Courtney Thomas
GSA Associate Director (non-voting) Julie Tanguay
GSA Assistant Director (non-voting) Lisa Hareuther

Updated September 20, 2018